700 let Zlína – historie, současnost i budoucnost v reportážích
Český rozhlas Zlín pro vás k sedmistému výročí Zlína připravil nový cyklus rozhlasových reportáží, ve kterých poodhalíme řadu zajímavostí o tomto městě. Premiérový díl můžete v našem vysílání slyšet každé pondělí po 14. hodině. Všechny reportáže pak zde v přehledném souhrnu.
Všechny epizody
-
1
Jak získal Zlín své jméno?
-
2
Jak se z městečka Zlín stalo město? Za růstem jsou sourozenci Baťovi
-
3
Zlín v pověstech a legendách
-
4
Starostové a primátoři Zlína
-
5
Založení města Zlína a první písemná zmínka o něm
-
6
Zlín - na co se lidé nejčastěji ptají historiků
-
7
Historické proměny továrního areálu ve Zlíně
-
8
Historie a současnost dopravy ve Zlíně
-
9
Lesní hřbitov ve Zlíně
-
10
Zlín a obuvnictví
-
11
Zlínský mrakodrap - 21. správní budova Baťových závodů, nyní sídlo krajského úřadu
-
12
Zlínské náměstí Míru
-
13
Zlínský zámek
-
14
Zlín ve světě - města, která vznikla po vzoru Zlína
-
15
Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně – 95 let od založení
-
16
Zelený Zlín
-
17
Velké kino
-
18
Zoologické zahrady ve Zlíně
-
19
Zlín Film Festival
-
20
Filmové ateliéry
-
21
Zlínské oční lékařství
-
22
Jižní Svahy
-
23
Baťovské domky
-
24
Zlínský fotbal
-
25
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
-
26
Zlínský hokej
Zajímají vás příběhy, životy a osudy rodáků a významných osobností Zlína? Jejich medailonky s případnými odkazy na reportáže, rozhovory nebo archivní záznamy najdete na rozhl.as/RodaciZlin.
Získal Zlín své jméno kvůli tomu, že se o místních lidech říkalo, že jsou zlí? Nebo snad za to mohl typ půdy, na kterém Zlín vyrostl? Jak by město vypadalo nebýt světového rozvoje místního ševce Tomáše Bati? A jaká proměna jej čeká v dalších sto letech?
I na to odpoví nový cyklus ve vysílání Českého rozhlasu Zlín. Vznikl u příležitosti letošního 700. výročí od první písemné zmínky o Zlínu, která pochází z roku 1322. Zlín byl v té době osadou, aby se stal centrem celého kraje, musel urazit pořádnou cestu, kterou se v seriálu pokusíme představit. Stejně jako nejvýznamnější stavby ve městě a jejich proměny v čase.
Řeč bude i o tom, že rodina Baťů už sice ve městě přes osmdesát let nežije, ale baťovský duch je ve Zlíně stále silně cítit a hraje významnou roli i v současném vývoji. Město se ale zároveň snaží jít i svou cestou. Daří se mu to? Jak důležitá byla, je a bude pro město univerzita, filmová tvorba, kulturní instituce? I na to se budeme snažit odpovědět. Stejně jako na věčný spor, jestli je Zlín hokejovým nebo fotbalovým městem.
Jisté je, že Zlín má svou sedm století dlouhou historii, inspirativní současnost a díky svým obyvatelům i slibnou budoucnost, o tom všem bude seriál vyprávět.
Jednotlivé díly seriálu věnované 700. výročí Zlína uslyšíte ve vysílání Českého rozhlasu Zlín v premiéře vždy v pondělí krátce po 14. hodině. Po odvysílání je pak najdete i zde - ve speciální příloze našeho webu zlin.rozhlas.cz.
Pokud vás zajímá téma starého "Baťova" Zlína, všechny články na toto téma najdete ZDE.
Související
-
Podívejte se, jak Baťův Zlín ožívá na dobových kolorovaných fotografiích
Nadace Tomáše Bati spustila online výstavu s názvem "Nejde, neexistuje". Na stejnojmenném webu představuje kolorované archivní fotografie Zlína z dob éry továrníka Bati.
Nejnovější zprávy
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.