700 let Zlína – historie, současnost i budoucnost v reportážích

24. květen 2022

Český rozhlas Zlín pro vás k sedmistému výročí Zlína připravil nový cyklus rozhlasových reportáží, ve kterých poodhalíme řadu zajímavostí o tomto městě. Premiérový díl můžete v našem vysílání slyšet každé pondělí po 14. hodině. Všechny reportáže pak zde v přehledném souhrnu.

Všechny epizody

Zajímají vás příběhy, životy a osudy rodáků a významných osobností Zlína? Jejich medailonky s případnými odkazy na reportáže, rozhovory nebo archivní záznamy najdete na rozhl.as/RodaciZlin

Získal Zlín své jméno kvůli tomu, že se o místních lidech říkalo, že jsou zlí? Nebo snad za to mohl typ půdy, na kterém Zlín vyrostl? Jak by město vypadalo nebýt světového rozvoje místního ševce Tomáše Bati? A jaká proměna jej čeká v dalších sto letech?

I na to odpoví nový cyklus ve vysílání Českého rozhlasu Zlín. Vznikl u příležitosti letošního 700. výročí od první písemné zmínky o Zlínu, která pochází z roku 1322. Zlín byl v té době osadou, aby se stal centrem celého kraje, musel urazit pořádnou cestu, kterou se v seriálu pokusíme představit. Stejně jako nejvýznamnější stavby ve městě a jejich proměny v čase.

Řeč bude i o tom, že rodina Baťů už sice ve městě přes osmdesát let nežije, ale baťovský duch je ve Zlíně stále silně cítit a hraje významnou roli i v současném vývoji. Město se ale zároveň snaží jít i svou cestou. Daří se mu to? Jak důležitá byla, je a bude pro město univerzita, filmová tvorba, kulturní instituce? I na to se budeme snažit odpovědět. Stejně jako na věčný spor, jestli je Zlín hokejovým nebo fotbalovým městem.

Jisté je, že Zlín má svou sedm století dlouhou historii, inspirativní současnost a díky svým obyvatelům i slibnou budoucnost, o tom všem bude seriál vyprávět.

Jednotlivé díly seriálu věnované 700. výročí Zlína uslyšíte ve vysílání Českého rozhlasu Zlín v premiéře vždy v pondělí krátce po 14. hodině. Po odvysílání je pak najdete i zde - ve speciální příloze našeho webu zlin.rozhlas.cz.

Pokud vás zajímá téma starého "Baťova" Zlína, všechny články na toto téma najdete ZDE.

autor: rvorlova
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...