700 let Zlína – historie, současnost i budoucnost v reportážích
Český rozhlas Zlín pro vás k sedmistému výročí Zlína připravil nový cyklus rozhlasových reportáží, ve kterých poodhalíme řadu zajímavostí o tomto městě. Premiérový díl můžete v našem vysílání slyšet každé pondělí po 14. hodině. Všechny reportáže pak zde v přehledném souhrnu.
Všechny epizody
-
1
Jak získal Zlín své jméno?
-
2
Jak se z městečka Zlín stalo město? Za růstem jsou sourozenci Baťovi
-
3
Zlín v pověstech a legendách
-
4
Starostové a primátoři Zlína
-
5
Založení města Zlína a první písemná zmínka o něm
-
6
Zlín - na co se lidé nejčastěji ptají historiků
-
7
Historické proměny továrního areálu ve Zlíně
-
8
Historie a současnost dopravy ve Zlíně
-
9
Lesní hřbitov ve Zlíně
-
10
Zlín a obuvnictví
-
11
Zlínský mrakodrap - 21. správní budova Baťových závodů, nyní sídlo krajského úřadu
-
12
Zlínské náměstí Míru
-
13
Zlínský zámek
-
14
Zlín ve světě - města, která vznikla po vzoru Zlína
-
15
Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně – 95 let od založení
-
16
Zelený Zlín
-
17
Velké kino
-
18
Zoologické zahrady ve Zlíně
-
19
Zlín Film Festival
Zajímají vás příběhy, životy a osudy rodáků a významných osobností Zlína? Jejich medailonky s případnými odkazy na reportáže, rozhovory nebo archivní záznamy najdete na rozhl.as/RodaciZlin.
Získal Zlín své jméno kvůli tomu, že se o místních lidech říkalo, že jsou zlí? Nebo snad za to mohl typ půdy, na kterém Zlín vyrostl? Jak by město vypadalo nebýt světového rozvoje místního ševce Tomáše Bati? A jaká proměna jej čeká v dalších sto letech?
I na to odpoví nový cyklus ve vysílání Českého rozhlasu Zlín. Vznikl u příležitosti letošního 700. výročí od první písemné zmínky o Zlínu, která pochází z roku 1322. Zlín byl v té době osadou, aby se stal centrem celého kraje, musel urazit pořádnou cestu, kterou se v seriálu pokusíme představit. Stejně jako nejvýznamnější stavby ve městě a jejich proměny v čase.
Řeč bude i o tom, že rodina Baťů už sice ve městě přes osmdesát let nežije, ale baťovský duch je ve Zlíně stále silně cítit a hraje významnou roli i v současném vývoji. Město se ale zároveň snaží jít i svou cestou. Daří se mu to? Jak důležitá byla, je a bude pro město univerzita, filmová tvorba, kulturní instituce? I na to se budeme snažit odpovědět. Stejně jako na věčný spor, jestli je Zlín hokejovým nebo fotbalovým městem.
Jisté je, že Zlín má svou sedm století dlouhou historii, inspirativní současnost a díky svým obyvatelům i slibnou budoucnost, o tom všem bude seriál vyprávět.
Jednotlivé díly seriálu věnované 700. výročí Zlína uslyšíte ve vysílání Českého rozhlasu Zlín v premiéře vždy v pondělí krátce po 14. hodině. Po odvysílání je pak najdete i zde - ve speciální příloze našeho webu zlin.rozhlas.cz.
Pokud vás zajímá téma starého "Baťova" Zlína, všechny články na toto téma najdete ZDE.
Související
-
Tomáš Baťa: životní příběh „krále obuvi“
Setkání s legendárním československým podnikatelem, veřejným činitelem a starostou města Zlín.
-
Podívejte se, jak Baťův Zlín ožívá na dobových kolorovaných fotografiích
Nadace Tomáše Bati spustila online výstavu s názvem "Nejde, neexistuje". Na stejnojmenném webu představuje kolorované archivní fotografie Zlína z dob éry továrníka Bati.
-
Jak vypadaly Vánoce za Baťovy éry v továrně i zlínských domácnostech
Zlín je spjatý se zakladatelem města i firmy Baťa - Tomášem Baťou. Jak lidé ve Zlíně slavili Vánoce ve 20 - 30. letech minulého století, za největšího rozmachu firmy Baťa?
Nejnovější zprávy
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...