700 let Zlína – historie, současnost i budoucnost v reportážích

Zelený Zlín

Zlín byl projektován jako zahradní město. I nyní má tolik zeleně, že se o ni musí starat samostatný odbor místní radnice.

Na prvního máje v roce 1927 Tomáš Baťa řekl: „Svobodný občan potřebuje ku svému rozvoji prostor. Proto stavíme naše obydlí prostranná a volná na všechny strany. Proto chceme zahradní město.“ Zlín tak vznikl jako „zelené město“ a příroda je jeho neodmyslitelnou součástí dodnes. A město nejen že se o městskou zeleň stará, ale podporuje i nové projekty, které do Zlína přináší další přírodu. Mezi ty můžeme zařadit například už dokončený park Komenského nebo nově budovaný vodní biotop na Jižních Svazích.

Na to, co znamená koncepce zahradního města, jsme se ptali architekta, který uvedl, že v této koncepci je nejnáročnější se o městskou zeleň poté starat. To v reportáži potvrzuje také zahradní architektka z Odboru městské zeleně ve Zlíně Zuzana Hegmonová. Nároky jsou na peníze i na lidi, kdy v sezóně je potřeba až 70 pracovníků. Aktuálně klade zlínský Odbor městské zeleně důraz na péči o stromy, který je tu asi 100 tisíc.

Jaké jsou současné a budoucí projekty Zlína v oblasti městské zeleně? I to se dozvíte v reportáži redaktorky Českého rozhlasu Zlín Petry Kopáskové.

A poslechněte si i ostatní reportáže z cyklu k výročí 700 let Zlína. Najdete je na https://rozhl.as/Zlin700. Další budeme postupně přidávat a vy je můžete slyšet i v našem vysílání každé pondělí po 14. hodině.

Vysíláme na frekvencích
UHERSKÉ HRADIŠTĚ 99,1 (JALUBÍ)
UHERSKÝ BROD 107,3 (ČERNÁ HORA)
VSETÍN 89,5 (BEČEVNÁ)
ZLÍN 97,5 (TLUSTÁ HORA)
nebo na internetu na zlin.rozhlas.cz.

autoři: Petra Kopásková , Růžena Vorlová
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Anglický humor, který léčí! A nestárne...

Vladimír Kroc, moderátor

doktor_v_domě.jpg

Doktor v domě

Koupit

Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko