Podívejte se, jak Baťův Zlín ožívá na dobových kolorovaných fotografiích
Nadace Tomáše Bati spustila online výstavu s názvem "Nejde, neexistuje". Na stejnojmenném webu představuje kolorované archivní fotografie Zlína z dob éry továrníka Tomáše Bati.
Výstava byla původně k vidění v jedné ze zlínských kaváren, kvůli koronaviru ji ale organizátoři museli uzavřít a nyní ji přesunuli na internet.
Více než 20 fotografií ukazuje běžný život v baťovském Zlíně v době jeho největšího rozmachu, a to v letech 1920-1945. Autory původních černobílých fotografií jsou významní firemní fotografové Evjak, Vaňhara, Macháček a další. Fotografie byly vybrány tak, aby obsáhly téměř celé spektrum činností firmy Baťa a života ve Zlíně.
Autory výstavy jsou Gabriela Končitíková z Nadace Tomáše Bati a Vladimír Parízek, který se ujal pracné techniky kolorování. Samotné kolorování bylo výsledkem rozsáhlé studie původních možných barev, které mohly být v dobovém Zlíně k vidění, ale také částečným popouštěním fantazie, například při kolorování konkrétních osob a jejich oblečení.
„Technika kolorováni spočívá ve vytvoření nových vrstev fotografie, kdy jsou jednotlivé části ručně překresleny a nahrazeny barvou, která se prolne do stupňů šedi a zachová tak původní vzhled bez násilného překrytí. K dosažení reálného výsledku se nanáší další vrstvy odstínu základní barvy, aby se zvýraznily hrany záhybů oblečení, vrásky, části objektů atd. Další vrstvy obsahují např. nečistoty a rez. Zkombinováním průhledností vrstev, dosycením a úpravou světelnosti vzniká finální obraz“, popsal techniku kolorování Vladimír Parízek, spoluautor výstavy.
Na webu si může návštěvník prostřednictvím speciálních funkcí sám vyzkoušet přechody mezi černobílými a plnobarevnými fotografiemi.
Výstavu najdete na www.nejdeneexistuje.cz.
Gabriela Končitíková z Nadace Tomáše Bati byla hostem Českého rozhlasu Zlín 25. ledna 2021. V rozhovoru také prozradila, co dalšího chystá Nadace Tomáše Bati k 145. výročí narození Tomáše Bati. Nabízíme záznam tohoto rozhovoru.
Pokud vás zajímá téma starého "Baťova" Zlína, všechny články na toto téma najdete ZDE.
Související
-
Pro fotografa s přezdívkou Jsf Abb je Zlín magický. Jeho fotografie to jen dokazují
Jsf Abb je zlínský fotograf, kterého možná neznáte pravým jménem, a přesto je v mnoha domácnostech stálým členem.
-
Ve Zlíně můžete vidět unikátní streetart na téma Baťa
Nedaleko Baťovy vily ve Zlíně vzniklo na stěně podchodu streetartové dílo, ve kterém jsou zobrazeni mimo jiné Tomáš Baťa, jeho žena Marie nebo kolonie místních domků.
-
Podívejte se, jak se žilo u Baťů. J. A. Baťa si svoji vilu vyvzdoroval. Dnes ji můžete navštívit
Každoročně jste zváni na prohlídku vily Jana Antonína Bati. Domu, v němž sídlí Český rozhlas Zlín. A v ulici Osvoboditelů, dříve Nadkostelí, stojí už 90 let.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.