Ve Zlíně můžete vidět unikátní street art na téma Baťa
Nedaleko Baťovy vily ve Zlíně vzniklo na stěně podchodu street artové dílo, ve kterém jsou zobrazeni zakladatel obuvnického impéria Tomáš Baťa, jeho žena Marie, Jan Antonín Baťa, kolonie baťovských domků a baťovská hesla.
Nadace Tomáše Bati pořádá každoročně sochařské sympozium, v rámci kterého vznikají ze dřeva unikátní sochy, které jsou k vidění u Baťovy vily ve Zlíně na Čepkově. Letos však muselo být toto sympozium kvůli epidemii koronaviru a souvisejícími opatřeními zrušeno. Nahradila ho ale jiná unikátní akce – první ročník Street artového sympozia.
"Nechtěl jsem se vzdát podpory umění ve Zlíně úplně, a tak jsme hledali s kolegy alternativní řešení. S myšlenkou street artu přišel kolega Viktor Riško, který procházel téměř denně podchodem poblíž Baťovy vily a vadilo mu, že cesta k vile Tomáše Bati vede skrze tak nedůstojné místo, které by mohlo vypadat úplně jinak a baťovsky inspirovat," uvedl ředitel nadace Pavel Velev.
Do výběrového řízení sympozia s tématem Baťa se přihlásilo šest umělců, každý zpracoval vlastní návrh. Autorem vítězného návrhu je Dalibor Vybíral. "Téma Baťa mě velmi inspirovalo. Najít motiv, který by byl všeříkající, je u tak širokého tématu obtížné. Baťa svojí prací a filozofií zasahoval téměř do všech výrobních oborů a napříč společenskými tématy. Zaměřil jsem se tedy na to, kdo byly osobnosti, které pomáhaly tento fenomén tvořit. Chtěl jsem, aby tváře jeho ženy, syna a spolupracovníků vystoupily z anonymity a pomalu vstupovaly do podvědomí kolemjdoucích," uvedl Vybíral.
Vzniklé dílo můžete vidět v podchodě spojující Jižní svahy, Baťovou vilu a OC Čepkov. Autor zobrazil Tomáše Baťu, Marii i Tomáše Baťu juniora a jejich zlínskou vilu. Vyobrazeni jsou také Jan Antonín Baťa, Dominik Čipera, Hugo Vavrečka, kolonie baťovských domků, továrna a Památník Tomáše Bati s letadlem Junkers. Nechybí ani ikonická baťovská hesla a boty.
Podle informací zástupkyně nadace Gabriely Končitíkovké by street artové sympozium mělo pokračovat i v dalších letech, možné je například střídání se sochařským sympoziem.
Související
-
Janu Antonínu Baťovi byl po víc jak 70 letech vrácen čestný doktorát
Jan Antonín Baťa získal čestný doktorát 15. prosince 1937 na tehdejší Vysoké škole technické Dra Edvarda Beneše, což je dnešní Vysoké učení technické v Brně.
-
Komenského citáty jsou moudré v každé době. Pojďte se spolu s námi nad některými zamyslet
15. listopadu jsme si připomínali 350 let od smrti jednoho z největších českých myslitelů, spisovatelů a pedagogů, rodáka z Uherskobrodska Jana Amose Komenského.
-
Před 88 lety zahynul při leteckém neštěstí Tomáš Baťa
O tragédii tehdy informovaly světové tiskové kanceláře i deníky. Nekrolog napsal Karel Čapek.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka