700 let Zlína – historie, současnost i budoucnost v reportážích

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně – 95 let od založení

Tomáš Baťa se rozhodl vybudovat ve Zlíně novou nemocnici v roce 1927. Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně tak letos slaví 95 let od založení.

Zlínská nemocnice má za sebou bohatou historii. Její stavba byla zahájena v roce 1927, kdy bylo potřeba zajistit kvalitní zdravotnickou péči pro deset tisíc zaměstnanců firmy Baťa. Prvním primářem se stal Bohuslav Albert, který se spolu se stavebním oddělením Baťových závodů a architektem Františkem Lýdie Gahurou podílel na návrhu nemocnice. Ta byla nakonec postavena jako areál jednotlivých pavilonů.

V posledních letech byla Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně tématem mnoha diskusí, a to v souvislosti s plánovanou výstavbou nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. Z jejího budování ale nakonec sešlo, takže stávající areál nemocnice čeká v budoucnosti rozsáhlá rekonstrukce.

A poslechněte si i ostatní reportáže z cyklu k výročí 700 let Zlína. Najdete je na https://rozhl.as/Zlin700. Další budeme postupně přidávat a vy je můžete slyšet i v našem vysílání každé pondělí po 14. hodině.

Vysíláme na frekvencích
UHERSKÉ HRADIŠTĚ 99,1 (JALUBÍ)
UHERSKÝ BROD 107,3 (ČERNÁ HORA)
VSETÍN 89,5 (BEČEVNÁ)
ZLÍN 97,5 (TLUSTÁ HORA)
nebo na internetu na zlin.rozhlas.cz.

autoři: Andrea Kratinová , Růžena Vorlová
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...