700 let Zlína – historie, současnost i budoucnost v reportážích

Velké kino

Velké kino najdeme v centru Zlína, tvoří jednu z dominant náměstí Práce a při průjezdu Zlínem je tato budova nepřehlédnutelná.

Objekt Velkého kina architekta Františka Lýdie Gahury nechala v roce 1932 postavit firma Baťa. Od počátku bylo toto kino unikátní svou kapacitou, s místem pro 2200 návštěvníků bylo největší v republice i ve střední Evropě. Mělo jít o provizorní budovu, která měla být později přesunuta na jiné místo. Na tom původním ale stojí dodnes.

Velké kino je od roku 2001 chráněné jako kulturní památka. Dnes je bohužel už 6 let ze statických důvodů uzavřeno a město plánuje jeho opravu, která vyjde minimálně na 300 milionů korun. Po rekonstrukci by tu měly být 2 sály, které by měly být využívány nejen jako kino, ale i pro jakékoli jiné akce.

Práce ateliéru re: architekti: Velké kino ve Zlíně

Vysíláme na frekvencích
UHERSKÉ HRADIŠTĚ 99,1 (JALUBÍ)
UHERSKÝ BROD 107,3 (ČERNÁ HORA)
VSETÍN 89,5 (BEČEVNÁ)
ZLÍN 97,5 (TLUSTÁ HORA)
nebo na internetu na zlin.rozhlas.cz.

autoři: Andrea Kratinová , Růžena Vorlová
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.