700 let Zlína – historie, současnost i budoucnost v reportážích
Zlín a obuvnictví
Zlín je neodmyslitelně spjat s rodinou Baťů a obuvnictvím. Jaký byl vývoj tohoto oboru ve Zlíně po válce a jaká je současnost zlínského obuvnictví?
Obuvnická firma, kterou v roce 1894 založili bratři Baťovi, změnila město Zlín. Na počátku druhé světové války zaměstnával podnik více než 40 tisíc lidí. Po válce byly Baťovy závody znárodněny a dostaly i nový název: Svit. Ten měl asociovat cestu k lepším a zářivějším zítřkům.
Se změnou názvu se změnily i cílové trhy, kdy hlavním odběratelem byl Sovětský svaz a socialistické země. V 90. letech se z národního podniku stala akciová společnost a následovala další změna cílových trhů. Zároveň do Československa začala proudit levná obuv z Asie, což dovedlo v roce 2000 Svit do konkurzu.
Zlín je ale stále synonymem pro obuvnictví a je s tímto oborem úzce spjat. Do historie i současnosti obuvnictví ve Zlíně můžete nahlédnout v reportáži Petry Kopáskové
A poslechněte si i ostatní reportáže z cyklu k výročí 700 let Zlína. Najdete je na https://rozhl.as/Zlin700. Další budeme postupně přidávat a vy je můžete slyšet i v našem vysílání každé pondělí po 14. hodině.
Vysíláme na frekvencích
UHERSKÉ HRADIŠTĚ 99,1 (JALUBÍ)
UHERSKÝ BROD 107,3 (ČERNÁ HORA)
VSETÍN 89,5 (BEČEVNÁ)
ZLÍN 97,5 (TLUSTÁ HORA)
nebo na internetu na zlin.rozhlas.cz.
Pokud vás zajímá téma starého "Baťova" Zlína, všechny články na toto téma najdete ZDE.
Související
-
Podívejte se, jak Baťův Zlín ožívá na dobových kolorovaných fotografiích
Nadace Tomáše Bati spustila online výstavu s názvem "Nejde, neexistuje". Na stejnojmenném webu představuje kolorované archivní fotografie Zlína z dob éry továrníka Bati.
Nejnovější zprávy
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.