20. listopadu 1944 dopadlo na Zlín během tří minut více než 230 pum, zasáhly tovární areál i obytné čtvrti

Největší audioportál na českém internetu

Bombardování Zlína 1944 | Foto: Statutární město Zlín

Rozhovor o bombardování Zlína 1944

Za druhé světové války zažil Zlín bombardování americkým letectvem. Velké bombardování postihlo Zlín a jeho obyvatele 13. října 1944, ještě větší pak 20. listopadu téhož roku, kdy na Zlín dopadlo během tří minut více než 230 pum.

Pumový nálet na Zlín v listopadu 1944 zasáhl tovární areál i obytné domy například na Letné, také hotel, náměstí nebo Velké kino, poškozena byla i železniční trať.

O zajímavých historických faktech, okolnostech bombardování Zlína i dopadu na místní továrny a obyvatele hovořil v rozhovoru s redaktorkou Markétou Macháčkovou ředitel Státního okresního archivu ve Zlíně David Valůšek. 

David Valůšek, ředitel Státního okresního archivu ve Zlíně-Klečůvceg

Pokud si pamatujete významnou historickou událost, nebo víte o někom ve svém okolí, můžete se obrátit na společnost Post Bellum, která Paměť národa zaštituje. Kontakty najdete na webu postbellum.cz. V záložce "pobočky" vyberte kraj, ze kterého pamětník je, a zavolejte na jakýkoli kontakt.

Pokud vás zajímá téma starého "Baťova" Zlína, všechny články na toto téma najdete ZDE.

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.