20. listopadu 1944 dopadlo na Zlín během tří minut více než 230 pum, zasáhly tovární areál i obytné čtvrti
Za druhé světové války zažil Zlín bombardování americkým letectvem. Velké bombardování postihlo Zlín a jeho obyvatele 13. října 1944, ještě větší pak 20. listopadu téhož roku, kdy na Zlín dopadlo během tří minut více než 230 pum.
Pumový nálet na Zlín v listopadu 1944 zasáhl tovární areál i obytné domy například na Letné, také hotel, náměstí nebo Velké kino, poškozena byla i železniční trať.
O zajímavých historických faktech, okolnostech bombardování Zlína i dopadu na místní továrny a obyvatele hovořil v rozhovoru s redaktorkou Markétou Macháčkovou ředitel Státního okresního archivu ve Zlíně David Valůšek.
Pokud si pamatujete významnou historickou událost, nebo víte o někom ve svém okolí, můžete se obrátit na společnost Post Bellum, která Paměť národa zaštituje. Kontakty najdete na webu postbellum.cz. V záložce "pobočky" vyberte kraj, ze kterého pamětník je, a zavolejte na jakýkoli kontakt.
Pokud vás zajímá téma starého "Baťova" Zlína, všechny články na toto téma najdete ZDE.
Související
-
O plánech atentátu na Heydricha vědělo 14 lidí, říká historik Ladislav Slámečka
Mezi hrdiny protinacistického odboje druhé světové války byli i rodáci Zlínského kraje Josef Bublík, Josef Valčík a Jan Hrubý. Připomeňte si jejich příběhy.
-
Muž ze Zlína měl bránit útokům Adolfa Hitlera. Hugo Vavrečka se stal ministrem propagandy
Hugo Vavrečka se stal ministrem 16. září 1938.
-
František Lýdie Gahura byl významný architekt Zlínska, druhé jméno má po své životní lásce
Život významného architekta Františka Lýdie Gahury byl mimořádně zajímavý. Nabízíme jeho příběh.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.