700 let Zlína – historie, současnost i budoucnost v reportážích

Lesní hřbitov ve Zlíně

Kdy vznikl lesní hřbitov ve Zlíně a kdo je zde pohřben? Byli Zlíňané od počátku nakloněni myšlence pietního místa v lese? To se dozvíte se v reportáži Českého rozhlasu Zlín.

Lesní hřbitov ve Zlíně je ústředním zlínským hřbitovem a nachází se poblíž Zlína v ulici Filmová v lese mezi místními částmi U Majáku a Kudlov. Byl založen na ploše 20 hektarů.

Lesní hřbitov ve Zlíně

Jeho založení je datováno k 20. červnu 1930, kdy podal zlínský starosta Tomáš Baťa návrh městskému zastupitelstvu na jeho založení. Inspirovat se nechal podobnými hřbitovy v Americe. Projekt zpracoval ateliér architekta Gahury.

Hřbitov byl vysvěcen roku 1932 ThDr. Hejšlem. Prvním pohřbeným byl syn MUDr. Gerbece, Tomáš Baťa zde byl pohřben již 14. července téhož roku.

Les na hřbitově je smíšený ve stáří 80 až 100 let a je veden jako les zvláštního určení. Jeho součástí je od roku 1978 i krematorium.

Na lesním hřbitově jsou mimo Tomáše Bati pohřbeni i například Antonín Baťa, Antonín Baťa starší, František Lydie Gahura, Karel Zeman, Hermína Týrlová nebo hokejista Karel Rachůnek.

A poslechněte si i ostatní reportáže z cyklu k výročí 700 let Zlína. Najdete je na https://rozhl.as/Zlin700. Další budeme postupně přidávat a vy je můžete slyšet i v našem vysílání každé pondělí po 14. hodině.

Vysíláme na frekvencích
UHERSKÉ HRADIŠTĚ 99,1 (JALUBÍ)
UHERSKÝ BROD 107,3 (ČERNÁ HORA)
VSETÍN 89,5 (BEČEVNÁ)
ZLÍN 97,5 (TLUSTÁ HORA)
nebo na internetu na zlin.rozhlas.cz.

Pokud vás zajímá téma starého "Baťova" Zlína, všechny články na toto téma najdete ZDE.

autoři: Andrea Kratinová , Růžena Vorlová
Spustit audio

Související