700 let Zlína – historie, současnost i budoucnost v reportážích

Zoologické zahrady ve Zlíně

První zoologická zahrada ve Zlíně byla u zámku. V roce 1934 se po čtyřech letech fungování přesunula na Tlustou horu. Tam bylo asi 40 druhů zvířat, například lvi, papoušci nebo mývalové. Tato zoo zanikla se začátkem druhé světové války.

Čtěte také

Dnes je zoologická zahrada u zámku Lešná, s původní Baťovou ale historicky nesouvisí. Je spojena s majiteli zámku Lešná a jejich panstvím. Zástupce hraběcího rodu Seilernů Josef Karel Seilern byl vášnivý ornitolog a vozil ze svých cest po celém světě nejrůznější zvířata. V okolí zámku Lešná tak ve třicátých letech například žily antilopy, gazely nebo pštrosi. Hrabě pak každou neděli umožňoval lidem z okolí a hlavně dětem z místních škol možnost podívat se na tato zvířata.

Když hraběcí rod Seilernů po válce v roce 1945 Lešnou opustil, zoologická zahrada tady zůstala a v roce 1948 byla otevřena pro veřejnost. Nejvýznamnějším rozvojem ale prošla v 90. letech, kdy se celý areál rozdělil podle kontinentů, což byla v té době zcela nová a zajímavá myšlenka.

Čtěte také

Dnes je Zoo Zlín nejnavštěvovanějším turistickým místem na Moravě druhou nejnavštěvovanější zoologickou zahradou v České republic. Největšími lákadly jsou například unikátní Zátoka rejnoků, kde je možné je i nakrmit nebo si je pohladit, nebo tropická hala Yucatan. Pochlubit se může také narozením slůněte v roce 2021, úplnou novinkou je pak expozice jaguárů.

To, že lidé mají tuto zoo doopravdy rádi, dokázali v době koronaviru, kdy svými dary a nákupy dárkových poukazů přispěli miliony korun na její provoz.

A poslechněte si i ostatní reportáže z cyklu k výročí 700 let Zlína. Najdete je na https://rozhl.as/Zlin700. Další budeme postupně přidávat a vy je můžete slyšet i v našem vysílání každé pondělí po 14. hodině.

Vysíláme na frekvencích
UHERSKÉ HRADIŠTĚ 99,1 (JALUBÍ)
UHERSKÝ BROD 107,3 (ČERNÁ HORA)
VSETÍN 89,5 (BEČEVNÁ)
ZLÍN 97,5 (TLUSTÁ HORA)
nebo na internetu na zlin.rozhlas.cz.

autoři: Petra Kopásková , Růžena Vorlová
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.