700 let Zlína – historie, současnost i budoucnost v reportážích

Baťovské domky

Není pro Zlín snad nic typičtějšího než místní zástavba baťovskými domky s cihlovou fasádou a zahrádkou.

První baťovské domky vyrostly ve Zlíně ve 20. letech minulého století v areálu místní továrny blízko železniční stanice. Ty už ve Zlíně ale nenajdete – s rozvojem firmy Baťa se musely zbořit. Stále tu ale najdete celé čtvrti typické zástavby cihlovými domky.

V současné době je ve Zlíně evidováno 3 600 bytových jednotek v domcích tohoto typu. Vzhledem k tomu, že některé jsou v takzvaných půldomcích nebo čtvrtdomcích, celkově byste baťovských domků napočítali méně.

Jak dlouho trvala firmě Baťa stavba takového domku? Proč byly stavěny právě z cihel? A jak se v téměř 100 let starých domcích žije lidem dnes? To se dozvíte v reportáži Andrey Kratinové.

A poslechněte si i ostatní reportáže z cyklu k výročí 700 let Zlína. Najdete je na https://rozhl.as/Zlin700. Další budeme postupně přidávat a vy je můžete slyšet i v našem vysílání každé pondělí po 14. hodině.

Vysíláme na frekvencích
UHERSKÉ HRADIŠTĚ 99,1 (JALUBÍ)
UHERSKÝ BROD 107,3 (ČERNÁ HORA)
VSETÍN 89,5 (BEČEVNÁ)
ZLÍN 97,5 (TLUSTÁ HORA)
nebo na internetu na zlin.rozhlas.cz.

autoři: Andrea Kratinová , Růžena Vorlová
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.