700 let Zlína – historie, současnost i budoucnost v reportážích

Baťovské domky

Není pro Zlín snad nic typičtějšího než místní zástavba baťovskými domky s cihlovou fasádou a zahrádkou.

První baťovské domky vyrostly ve Zlíně ve 20. letech minulého století v areálu místní továrny blízko železniční stanice. Ty už ve Zlíně ale nenajdete – s rozvojem firmy Baťa se musely zbořit. Stále tu ale najdete celé čtvrti typické zástavby cihlovými domky.

V současné době je ve Zlíně evidováno 3 600 bytových jednotek v domcích tohoto typu. Vzhledem k tomu, že některé jsou v takzvaných půldomcích nebo čtvrtdomcích, celkově byste baťovských domků napočítali méně.

Jak dlouho trvala firmě Baťa stavba takového domku? Proč byly stavěny právě z cihel? A jak se v téměř 100 let starých domcích žije lidem dnes? To se dozvíte v reportáži Andrey Kratinové.

A poslechněte si i ostatní reportáže z cyklu k výročí 700 let Zlína. Najdete je na https://rozhl.as/Zlin700. Další budeme postupně přidávat a vy je můžete slyšet i v našem vysílání každé pondělí po 14. hodině.

Vysíláme na frekvencích
UHERSKÉ HRADIŠTĚ 99,1 (JALUBÍ)
UHERSKÝ BROD 107,3 (ČERNÁ HORA)
VSETÍN 89,5 (BEČEVNÁ)
ZLÍN 97,5 (TLUSTÁ HORA)
nebo na internetu na zlin.rozhlas.cz.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.

Tomáš Vacek, vedoucí Programu celoplošné stanice

Tomáš Vacek

Komplet 3CD Vladana a Prasopes

Koupit

Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.