700 let Zlína – historie, současnost i budoucnost v reportážích

Baťovské domky

Není pro Zlín snad nic typičtějšího než místní zástavba baťovskými domky s cihlovou fasádou a zahrádkou.

První baťovské domky vyrostly ve Zlíně ve 20. letech minulého století v areálu místní továrny blízko železniční stanice. Ty už ve Zlíně ale nenajdete – s rozvojem firmy Baťa se musely zbořit. Stále tu ale najdete celé čtvrti typické zástavby cihlovými domky.

V současné době je ve Zlíně evidováno 3 600 bytových jednotek v domcích tohoto typu. Vzhledem k tomu, že některé jsou v takzvaných půldomcích nebo čtvrtdomcích, celkově byste baťovských domků napočítali méně.

Jak dlouho trvala firmě Baťa stavba takového domku? Proč byly stavěny právě z cihel? A jak se v téměř 100 let starých domcích žije lidem dnes? To se dozvíte v reportáži Andrey Kratinové.

Vysíláme na frekvencích
UHERSKÉ HRADIŠTĚ 99,1 (JALUBÍ)
UHERSKÝ BROD 107,3 (ČERNÁ HORA)
VSETÍN 89,5 (BEČEVNÁ)
ZLÍN 97,5 (TLUSTÁ HORA)
nebo na internetu na zlin.rozhlas.cz.

autoři: Andrea Kratinová , Růžena Vorlová
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.