VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ - příběhy, životy a osudy významných osobností
Valašské Meziříčí je město v okrese Vsetín na soutoku Rožnovské a Vsetínské Bečvy. Žije zde přibližně 22 tisíc obyvatel. Svou polohou představuje vstupní bránu Moravskoslezských Beskyd a významný dopravní uzel.
Osobnosti, které se ve Valašském Meziříčí narodily, nebo zde žily a tvořily:
Josef Baruch
Narozen 28. 07. 1894 ve Valašském Meziříčí, zemřel 22. 11. 1966 v Praze. Malíř a grafik. Narodil se v Krásně nad Bečvou, které je dnes částí Valašského Meziříčí. Záhy osiřel a vyrůstal u prarodičů na Juřince. Jako figurální a ornamentální řezbář absolvoval místní vysokou školu. První světová válka přerušila jeho studia v Praze, která dokončil se zaměřením na malbu a grafiku. Zejména dřevoryt, se pak stal Baruchovou nejvýznamnější výrazovou formou. Častou inspiraci nalézal v díle Petra Bezruče.
Karel Hofman
Narozen 14. 09. 1906 v Jablůnce, zemřel 27. 11. 1998 ve Valašském Meziříčí. Český malíř. Roku 1922 se vyučil malířem porcelánu. Pracoval jako malíř porcelánu v dílnách bratří Jaroňků v Rožnově pod Radhoštěm. Poté studoval na Akademii výtvarných umění v Praze a také na Škole krásných umění v Římě. Působil jako pedagog v Baťově škole umění ve Zlíně a po válce na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti. Od roku 1960 žil trvale na Soláni v domě, který koupil od rodiny zemřelého malíře Aloise Schneiderky. Je otcem herečky Drahomíry Hofmanové.
Jaroslava Hýžová
Narozená 21. 05. 1915 v Prostřední Bečvě, zemřela 04. 03. 1992 ve Valašském Meziříčí. Malířka. Narodila v rodině vesnického učitele. Vystudovala gymnázium a v roce 1934 učitelský ústav, obojí ve Valašském Meziříčí. Zdravotní stav ji donutil změnit povolání. Rozhodla se proto splnit si svůj sen. Studovala na malířské škole při Mánesu v Praze. Své studium zakončila několika výstavami. Tíživá finanční situace ji donutila vrátit se do Valašského Meziříčí, kde se nadále věnovala nejen malířské tvorbě, ale aktivně se účastnila i veřejného kulturního života.
Alois Jaroněk
Narozen 16. 06. 1870 ve Zlíně, zemřel 31. 10. 1944 v Rožnově pod Radhoštěm. Moravský výtvarník. Se starším bratrem Bohumírem založili umělecko-řemeslnou keramickou a gobelínovou dílnu v Rožnově pod Radhoštěm. Byl rovněž jedním ze zakladatelů Valašského muzea v přírodě. Část života strávil ve Valašském Meziříčí. Bratři Jaroňkové společně tvořili především v secesním stylu s motivy valašských lidových prvků.
Bohumír Jaroněk
Narozen 23. 04. 1866 ve Zlíně, zemřel 18. 01. 1933 tamtéž. Moravský výtvarník. S mladším bratrem Aloisem založili umělecko-řemeslnou keramickou a gobelínovou dílnu v Rožnově pod Radhoštěm. Byl rovněž jedním ze zakladatelů Valašského muzea v přírodě. Část života strávil ve Valašském Meziříčí. Bratři Jaroňkové společně tvořili především v secesním stylu s motivy valašských lidových prvků.
Jan Kobzáň
Narozen 09. 07. 1901 v Liptále, zemřel 10. 10. 1959 na Soláni. Český malíř, grafik a spisovatel. V 15 letech začal pracovat jako dělník na pile Baťových závodů ve Zlíně, kde svým výtvarným talentem zaujal Tomáše Baťu. Díky jeho podpoře mohl začít studovat na výtvarné umění, mimo jiné u Maxe Švabinského. Je autorem loga firmy Baťa. Expozici Kobzáňova díla nabízí rožnovské sídliště Záhumení, které je ozdobené množstvím jeho sgrafit. Jeho sgrafita či fresky lze nalézt také na budovách ve Valašském Meziříčí nebo Holešově. V závěrečném období svého života žil a tvořil na chalupě na Soláni ve Velkých Karlovicích.
Augustin Mervart
Narozen 30. 12. 1889 ve Valašském Meziříčí, zemřel 15. 08. 1968 v Přerově. Český malíř-krajinář. Narodil se v Krásně nad Bečvou, které je dnes částí Valašského Meziříčí. V letech 1903–1908 studoval Augustin Mervart figurální řezbářství na Odborné škole pro zpracování dřeva ve Valašském Meziříčí, nakonec mu ale učarovala malba. Pro krajinářské dílo Augustina Mervarta jsou typické obrazy valašské přírody a městská témata. Od roku 1991 je pohřben na Valašském Slavíně v Rožnově pod Radhoštěm. Město Přerov nazvalo po Augustinu Mervartovi ulici.
František Podešva
Narozen 02. 07. 1893 v Sokolnicích u Brna, zemřel 28. 10. 1979 ve Valašském Meziříčí. Akademický malíř, grafik, ilustrátor, hudební pedagog a redaktor. Dětství a mládí prožil v Brně, v chudé rodině valašského formana a pradleny. Po 1. světové válce dokončil studia absolvováním grafické speciálky na AVU v Praze. Roku 1920 vytvořil svá první monumentální dílo – sgrafito na škole v Rožnově pod Radhoštěm. V roce 1938 se přestěhoval s rodinou na Valašsko, a žil v ateliéru na Soláni. Působil též jako hudební pedagog ve Zlíně a Uherském Hradišti. Jeho manželkou byla spisovatelka Marie Podešvová.
Alois Schneiderka
Narozen 23. 12. 1896 ve Valašském Meziříčí, zemřel 07. 08. 1958 ve Velkých Karlovicích. Český malíř a umělec. Již odmala vynikal v kreslení a při volbě dalšího studia si vybral Akademii výtvarných umění ve Vídni, jejíž studium přerušila válka, studium poté dokončil. Později byl vedoucím oper V Jugoslávii. Spolu s mladšími bratry procestovali Evropu. Později v Bulharsku restauroval památky byzantského umění a koncem 30. let se usadil opět v Česku na opuštěném konci Moravy, kde za necelých 20 let zemřel uprostřed příprav na soláňský salón.
Ambrož Špetík
Narozen 10. 12. 1921 v Bystřici pod Hostýnem, zemřel 31. 01. 2005 ve Valašském Meziříčí. Sochař. V letech 1939-45 absolvoval školu umění ve Zlíně. Tvořil primárně ze dřeva. Jeho díla je možné obdivovat ve Valašském Meziříčí, městě, ve kterém žil a pracoval. Dále vytvořil díla zdobící Hostýn, kostel ve Starém Městě u Uherského Hradiště a vytvořil několik náhrobků pro Valašský Slavín v Rožnově pod Radhoštěm.
Související
-
Konec druhé světové války v našem kraji – zajímavé osudy a reportáže
V květnu slavíme 76 let od osvobození České republiky a tedy i konce druhé světové války. Tyto události chceme připomenout a zaměřili jsme se na dění ve Zlínském kraji.
-
Tomáš Baťa: životní příběh „krále obuvi“
Setkání s legendárním československým podnikatelem, veřejným činitelem a starostou města Zlín.
-
Podívejte se, jak Baťův Zlín ožívá na dobových kolorovaných fotografiích
Nadace Tomáše Bati spustila online výstavu s názvem "Nejde, neexistuje". Na stejnojmenném webu představuje kolorované archivní fotografie Zlína z dob éry továrníka Bati.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…
Jan Pokorný, projektový manažer ČRo


Tulák po hvězdách
Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.