Bývalý starosta Valašského Meziříčí Alois Mikyška měl přezdívku Valašský pánbíček. Jeho život byl plný úspěchů, konec měl však tragický
Alois Mikyška se narodil v roce 1831 v Olbramkostele na Znojemsku, celý život ale zasvětil práci pro rozvoj Valašska.
V druhé polovině 19. století byl starostou Valašského Meziříčí Alois Mikyška, který se velkou měrou zasloužil o jeho rozvoj. Místní lidé mu proto říkali Valašský pánbíček.
Přezdívku měl i mezi poslanci Moravského zemského sněmu a později i mezi kolegy v Říšské radě ve Vídni, kde zastupoval kurii venkovských obcí, konkrétně obvod Valašské Meziříčí, Uherský Brod, Místek atd. Tam byl Vévodou z Mezopotámie.
Jeho život byl plný úspěchů, konec měl však tragický. V roce 1903 se zastřelil na svém statku v obci Brňov. Pohřben byl na hřbitově v nynější Zašové-Veselé.
Poslechněte si životní příběh Aloise Mikyšky.
Mohlo by vás zajímat
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.