Albert Orlita byl nacisty odsouzen k smrti. Přežil díky tomu, že předstíral šílenství

26. červenec 2024

Jeho jméno mělo být dalším v dlouhé řadě jmen popravených bojovníků proti nacistické okupaci. Albert Orlita, člen Obrany národa, byl v roce 1942 odsouzen k trestu smrti. Nevzdal se, simuloval šílenství a válku přežil.

Albert Orlita se narodil roku 1904 ve Vidči na Valašsku. Jeho život byl mimořádně dramatický. Vystudoval průmyslovku, práce ve stavebnictví ho pak zavedla do Buchlovic. Tam zjistil, že v blízkých Chřibech je spousta kamene, a založil si kamenolom. Oženil se a narodily se mu dvě děti.  

Pak ale začala druhá světová válka a Albert Orlita se zapojil do odboje proti nacistické okupaci ve skupině Obrana národa. Byl ale Němci zatčen, vězněn na několika místech a v polské Vratislavi v roce 1942 odsouzen k trestu smrti.

Popraven měl být v roce 1943, nakonec ale žil až do roku 1982. Silou vůle dokázal obelstít nacistické vyšetřovatele i lékaře. Simuloval duševní poruchu a simuloval to tak dobře, že i lékaři rozhodli, že je opravdu blázen. Na základě toho mu byl změněn rozsudek na patnáct let káznice.

Pět otřesných let, které strávil Albert Orlita v káznicích a nemocnicích až do konce války, byly těžké nejen pro něj, ale i pro jeho rodinu. Jeho žena řídila kamenolom, který jim ale stejně po komunistickém převratu vzali.

Své vzpomínky na válečná léta v nacistických vězeních vložil Albert Orlita do knihy s názvem Trampoty kolem popravčí sekery, kterou se jeho potomkům podařilo vydat až po jeho smrti. V lesích nad Buchlovicemi pak najdete opuštěný kamenolom, takzvanou Orlitovu skalu, která tohoto neobyčejného muže připomíná.

Orlitova skala, Chřiby (opuštěný kamenolom Alberta Orlity)

O osudu Alberta Orlity si povídala s jeho nejmladším synem redaktorka Českého rozhlasu Zlín Markéta Macháčková. Poslechněte si neuvěřitelný životní příběh Alberta Orlity.

Spustit audio

Související