Hrdina a vlastenec. To byl Josef Valčík - největší osobnost odboje proti nacistům z našeho kraje

„Byl hrdinou vším, co udělal,“ říká o Josefu Valčíkovi historička Miroslava Poláková. Československý parašutista je rodákem ze Smoliny u Valašských Klobouk a pracoval jako koželuh v Baťových závodech.

Josef Valčík byl československý voják, příslušník protinacistického odboje během okupace a příslušník výsadkové skupiny Silver A. Spolupracoval se členy výsadku Anthropoid Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem na přípravě atentáru na Reinharda Heydricha. Zemřel v boji s německými oddíly v kostele sv. Cyrily a Metoděje ve věku 27 let.

14 členů jeho rodiny bylo následně zatčeno gestapem a popraveno. Pomník Josefu Valčíkovi a jeho nejbližším stojí v rodné Smolině, pomníček má i v areálu firmy Baťa v Otrokovicích.

Jde o největší osobnost odboje proti nacistům z našeho kraje. Jeho životní příběh si můžete poslechnout v záznamu rozhovoru pro Český rozhlas Zlín s historičkou Miroslavou Polákovou.

autor: Saskia Mišová
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.