21. srpna 1968 byl gottwaldovský rozhlas slyšet v celé republice
Gottwaldovské studio Československého rozhlasu muselo během srpnové okupace pracovat v utajení. Vydávalo se mimo jiné za mateřskou školku.
Československý rozhlas byl 21. srpna 1968 jedním z hlavních cílů okupačních sil. Vojáci umlčeli centrální vysílání z Prahy už dopoledne. Zanedlouho poté se ho ale podařilo obnovit díky pracovníkům tehdejšího gottwaldovského studia.
Studio vysílalo v utajení
Vysílání z Gottwaldova tak bylo slyšitelné po celé republice a dokonce i v zahraničí. Kvůli utajení se improvizované studio několikrát stěhovalo a vysílalo z provizorních podmínek. Díky několika utajeným přesunům sovětští vojáci zdroj vysílání nenašli.
„Okupační vojska přijela do Zlína až 22. srpna, takže první dva dny se vysílalo ze sídla rozhlasu ve Zlíně - vily Jana Antonína Bati. Když vojáci přijeli před bránu studia, spletli si ho s mateřskou školkou. Místní občané totiž odmontovali ceduli Československého rozhlasu a nahradili ji označením mateřské školy, která má sídlo hned vedle. Vojáky to skutečně zmátlo a odjeli,“ prozradil ředitel Státního okresního archivu v Klečůvce David Valůšek.
Související
-
Karel Pavlištík o okupaci v srpnu 1968
Vyprávění Karla Pavlištíka, který byl v srpnu 1968 přímým účastníkem vysílání gottwaldovského studia Československého rozhlasu.
-
Podívejte se na hrdiny z let 1948 a 1968. Její příběhy zdobí Školní ulici ve Zlíně
Ve Zlíně otevřeli výstavu o lidech ze Zlínska, které postihly totalitní režimy.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka