21. srpna 1968 byl gottwaldovský rozhlas slyšet v celé republice

21. srpen 2021

Gottwaldovské studio Československého rozhlasu muselo během srpnové okupace pracovat v utajení. Vydávalo se mimo jiné za mateřskou školku.

Letos si připomínáme 53. výročí těchto událostí.

Československý rozhlas byl 21. srpna 1968 jedním z hlavních cílů okupačních sil. Vojáci umlčeli centrální vysílání z Prahy už dopoledne. Zanedlouho poté se ho ale podařilo obnovit díky pracovníkům tehdejšího gottwaldovského studia.

Studio vysílalo v utajení 

Vysílání z Gottwaldova tak bylo slyšitelné po celé republice a dokonce i v zahraničí. Kvůli utajení se improvizované studio několikrát stěhovalo a vysílalo z provizorních podmínek. Díky několika utajeným přesunům sovětští vojáci zdroj vysílání nenašli.

„Okupační vojska přijela do Zlína až 22. srpna, takže první dva dny se vysílalo ze sídla rozhlasu ve Zlíně - vily Jana Antonína Bati. Když vojáci přijeli před bránu studia, spletli si ho s mateřskou školkou. Místní občané totiž odmontovali ceduli Československého rozhlasu a nahradili ji označením mateřské školy, která má sídlo hned vedle. Vojáky to skutečně zmátlo a odjeli,“ prozradil ředitel Státního okresního archivu v Klečůvce David Valůšek. 

autoři: Andrea Kratinová , Růžena Vorlová
Spustit audio

Související