Hrubý, Bublík a Valčík. Hrdinové z Kunovic, Bánova a Smoliny, kteří bojovali a umírali za naši svobodu
Josef Bublík a Jan Hrubý byli členové výsadku Bioscop
18. června 1942 zahynulo po atentátu na říšského protektora Reinhard Heydricha sedm parašutistů v kryptě chrámu svatého Cyrila a Metoděje v Praze.
Čtěte také
Mezi nimi byli i tři českoslovenští vojáci z našeho regionu – Jan Hrubý z Kunovic, Josef Bublík z Bánova a Josef Valčík ze Smoliny. O jejich osudu jsme si povídali s historičkou Miroslavou Polákovou z Uherského Brodu.
„Úkolem výsadku Silver A, jehož členem byl i Valčík, bylo obnovit radiové spojení s Londýnem, které bylo v říjnu 1941 přerušeno. Dalším úkolem tohoto výsadku bylo navázat spojení s ústředním vedením domácího odboje a znovu obnovit odbojovou činnost na území protektorátu, která po zásahu Heydricha byla z velké části zlomená,“ říká Poláková.
„Josef Bublík a Jan Hrubý byli členy výsadku Bioscop, který se dostal na území protektorátu až 28. dubna 1942. Byli nasazeni do oblasti, kterou znali. A bylo to proto, že měli za úkol diverzní činnost. Měli likvidovat drážní spojení v oblasti směrem na Púchov, dále na Vlárský průsmyk a dalším jejich posláním byla likvidace elektrického vedení. To by ochromilo zbrojovku ve Vsetíně a sklárny ve Velkých Karlovicích,“ vysvětluje historička Poláková.
V kryptě chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Praze po atentátu na Heydricha nezahynuli pouze tito tři stateční českoslovenští vojáci z našeho kraje, ale i další 4 parašutisté.
„Zahynuli tam: velitel československých výsadkářů Adolf Opálka, Jozef Gabčík, Jan Kubiš a Jaroslav Švarc. Ale je potřeba říci, že z těch sedmi byl jeden Slovák a z těch zbylých šesti byli tři ze Zlínského kraje a ti další tři byli také Moraváci. Takže dá se říci, že zátah v kryptě Cyrila a Metoděje byl záležitostí Moravy a Slovenska,“ dodává Miroslava Poláková.
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.