Bohuslav Luža byl starostou, který zvelebil Uherský Brod. Zemřel po dlouholetém věznění den po osvobození
Předválečný starosta Uherského Brodu Bohuslav Luža byl mladším bratrem známého armádního generála Vojtěcha Luži. Jako desítky dalších byl zatčen hned v den začátku 2. světové války a celých šest válečných let prožil jako vězeň. Dočkal se osvobození, ale už 7. května 1945 zemřel.
Čtěte také
Bohuslav Luža se narodil v roce 1892 jako o rok mladší bratr Vojtěcha Luži, který celý svůj život věnoval armádě, dostal se do čela národního odboje a v roce 1944 padl se zbraní v ruce jako generál Vojtěch Boris Luža.
Cesta jeho méně známého bratra byla jiná. Kvůli slabému zraku opustil studia techniky a pracoval v Uherském Brodě jako úředník městské záložny. Zapojil se do politiky, stal se ředitelem spořitelny a v roce 1932 byl zvolen starostou rodného města.
Za jeho starostování prošel Uherský Brod velkým stavebním rozmachem, vznikly tu například městské Koupelky, nádraží, velké schody, vodovod a kanalizace. V roce 1936 díky bratrovi byla v Brodě vytvořena Česká zbrojovka jako pobočka podniku Strakonice.
Svou obrovskou touhu pomáhat lidem projevoval nejenom za první republiky na postu coby starosta, ale také za nacistické okupace, kdy věděl, že každý jeho postoj bude bedlivě sledován německými úřady. 15:00Jako vlastenec navázal silná přátelství s lidmi z Obrany národa, Sokola, Orla.
Zatčen byl hned první den války, 1. září roku 1939 a byl vězněn mimo jiné v Dachau a Buchenwaldu. Navzdory tomu, že se dožil osvobození, zemřel pouhý den poté, 7. května 1945. Jeho ostatky dodnes leží v Německu.
Poslechněte si životní příběh Bohuslava Luži.
Tento článek je součástí seriálu Rodáci známí neznámí, ve kterém vám přinášíme příběhy a osudy osobností spjatých se Zlínským krajem. Celý seriál najdete na https://rozhl.as/rodaciZLkraj.
Mohlo by vás zajímat
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka