Voják tělem i duší, ale také skvělý sportovec a nadaný student. Takový byl generál Vojěch Boris Luža
Generál Vojtěch Boris Luža, který je rodákem z Uherského Brodu, získal v roce 2022 in memoriam Řád Bílého lva. Poslechněte si příběh Vojtěcha Luži.
Armádní generál a představitel československého protifašistického odboje Vojtěch Boris Luža pochází z Uherského Brodu. Narodil se tam v roce 1891. Byl úspěšný sportovec a velmi nadaný student – vystudoval v Uherském Brodě reálné gymnázium a byl přijat na VUT v Brně, kde začal studovat elektrotechniku. Bohužel studium kvůli vyhlášení války nedokončil.
Další svůj život zasvětil armádě. Během první světové války se dostal na východní frontu do Ruska, později se zapojil československých legií. V době mobilizace v roce 1938 byl jedním ze čtyř nejvyšších velitelů československé armády. Od počátku se ale nesmířil s kapitulací a koncem roku 1938 sepsal elaborát kritizující ústup bez boje. Po okupaci odmítl emigraci a v roce 1939 se zapojil do odboje za pomoci blízkých Sokolů a vojáků. Během druhé světové války se skrýval. Zemřel 2. října 1944, kdy byl zastřelen českými protektorátními četníky.
28. října 2022 obdržel Vojtěch Boris Luža in memoriam nejvyšší státní vyznamenání - Řád Bílého lva. V Praze ho z rukou prezidenta Miloše Zemana přebral předseda Nadace bratří Lužů Michal Bábíček, který je také pravnuk bratra Vojtěcha Luži – Bohuslava.
A právě s ním si nejen o životě generála Luži, ale například i o místech v Uherském Brodě, které bratry Lužovy připomínají, povídala redaktorka Českého rozhlasu Zlín Petra Kopásková.
Související
-
UHERSKÝ BROD - příběhy, životy a osudy významných osobností
Uherský Brod je město v okrese Uherské Hradiště, 14 km jihovýchodně od Uherského Hradiště na řece Olšavě.
-
Josef Balejka je rodákem z Valašských Klobouk. Život elitního pilota a letce RAF byl velmi pestrý
Josef Balejka z Valašských Klobouk za druhé světové války sloužil v RAF a patřil k takzvanému československému čtyřlístku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.