Žena číslo jedna v odboji. Marie Kostková bojovala za války neuvěřitelně statečně, zapojila se i do Slovenského národního povstání
Zemřela na následky drsného mučení v koncentračním táboře v Seredi na sklonku druhé světové války. Za svého života ale Marie Kostková prokázala svou neuvěřitelnou statečnost mnohokrát. Byla členkou odbojové organizace v okolí své rodné obce, a zapojila se i do Slovenského národního povstání.
„Žena číslo jedna v odboji.” Tak nazývá regionální historik Ladislav Slámečka Marii Kostkovou, ženu z obce Návojná mezi Brumovem a Nedašovem, tedy přímo u československé hranice, jež se narodila na konci listopadu roku 1913.
Za druhé světové války se zapojila do odbojové organizace kapitána Stanislava Janečka Obrana národa a převáděla prchající vojáky právě přes Návojnou, Nedašov a Nedašovu Lhotu. Němci ji vypátrali a věznili v Hamburku, kde dostala tuberkulózu. Kostkové se však podařilo uprchnout.
Později nesmírně statečně bojovala také na Slovensku. Podle Slámečky stojí v kronice města Illava, že nejstatečnější byla právě česká partyzánka Kostková, která měla krýt palbou ústup celé jednotky a sama se následně probít přes množství nepřátel. Neměla přitom ani žádný střelecký výcvik.
Poslechněte si životní příběh Marie Kostkové.
Mohlo by vás zajímat
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.