Politik, právník, ministr, také šlechtic a velký vlastenec – to vše byl Alois Pražák, rodák z Uherského Hradiště
Uherskohradišťský rodák Alois Pražák byl vrcholným politikem rakousko-uherské monarchie, zároveň také velkým vlastencem. I když větší část svého života strávil ve Vídni, pořád zůstával Moravanem a neustále usiloval o to, aby například čeština v úředním jednání byla zrovnoprávněna s němčinou.
Devatenácté století bylo v Čechách i na Moravě ve znamení národních snah. I v rámci rakousko-uherské monarchie se mnozí snažili bojovat za národní uvědomění a práva obyvatel. Doktor práv a vrcholný politik Alois Pražák, původem z Uherského Hradiště, byl v tomto neúnavným bojovníkem, ve Vídni i na Moravě.
Narodil se v Uherském Hradišti v roce 1820 a stal se vrcholným politikem rakousko-uherské monarchie. Za své zásluhy pro monarchii byl v roce 1882 povýšen do šlechtického stavu a získal dokonce i vlastní erb. Nikdy ale nezapomněl na svůj původ a byl velkým moravským vlastencem.
O Aloisovi Pražákovi se k místu jeho posledního odpočinku vydala natáčet redaktorka Markéta Macháčková. Jeho ojedinělý životní příběh jí přiblížila uherskohradišťská historička Blanka Rašticová.
Mohlo by vás zajímat
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.