Kdybych se narodil v Paříži, byla by pro mě Paříž Vizovicemi, říká král Valašska a mistr klaunství Bolek Polívka

Největší audioportál na českém internetu

Bolek Polívka | Foto: Elena Horálková

Bolek Polívka ve vzpomínkách na JAMU a rodný kraj

Bohuš z Dědictví i farář Holý ze Zapomenutého světla. Obě tyto roviny v sobě nese herec a klaun Bolek Polívka. Z Vizovic přes Husu na provázku se svými autorskými díly pronikl na zahraniční jeviště. I přesto však rád vzpomíná na místo, kde se narodil.

Herec, divadelní principál a mim, který svůj talent projevil v mnoha divadelních inscenacích v několika evropských zemích, se narodil 31. července 1949 ve Vizovicích. Odtud vedla cesta Bolka Polívky na brněnskou Janáčkovu akademii múzických umění, kam ho zavála láska k herectví, pěstovaná jeho tatínkem, ochotnickým hercem.  

Na talentové zkoušky se připravoval ve zlínském divadle. Po dokončení studií získal angažmá v alternativním divadle Husa na provázku, společně se svými spolužáky, dnes už legendárními herci, Miroslavem Donutilem a Jiřím Bartoškou.

I když ho diváci dodnes vnímají jako komika a klauna, ať už například díky filmům jako Dědictví aneb Kurvahošigutntag či Pelíšky, nejvíce ocenění si odnesl za role vážné. Českého lva získal za filmy Zapomenuté světlo a Musíme si pomáhat, snímek Jana Hřebejka, který byl nominován i na cenu Oscara. Kromě širokého spektra filmových rolí a autorských inscenací svého času bavil diváky oblíbenou televizní Manéží Bolka Polívky.

Přestože díky své práci poznal různé kouty světa, zůstává věrný rodnému Valašsku. „Narodil jsem se ve Vizovicích. Kdybych se narodil v Praze nebo Paříž, byla by pro mě Praha či Paříž Vizovicemi,“ uvedl na adresu svého rodiště. Dnes žije společně s manželkou Marcelou v Olšanech u Vyškova, se kterou vychovává tři z jeho šesti dětí. Starší děti, Anna a Vladimír, pokračují v herecké tradici, nejstarší Kamila je divadelní režisérka.

Jak se stal králem fiktivního Valašského království a koho si zvolil za své spoluvládce? Co ho jeho pedagogové na brněnské JAMU nezvládli naučit? V čem vnímá nepřítele jako obrovskou výhodu? To vše a ještě více si poslechněte v reportáži redaktorky Českého rozhlasu Zlín Markéty Macháčkové.

Související