V úplných začátcích jsem hrál netvora, pak prince. Aktuálně dostávám nabídky buď na vznešené muže nebo zlovolné dědky, říká v rozhovoru Bolek Polívka

8. srpen 2024

Hostem Českého rozhlasu byl Bolek Polívka - herec, mim, režisér a čerstvý pětasedmdesátník. Poslechněte si rozhovor o rodném Valašsku, zlatých časech Na provázku i krásách každodennosti. 

Narodil se ve Vizovicích, k čemuž se hrdě hlásí. Jak sám říká, slávu coby syn nadšeného ochotníka zažil už v raném věku. „Když jsem byl malý kluk, tak jsem hrál třeba netvora, pak jsem se stal princem, kdy jsem vypadal hůř než ten netvor,“ vzpomíná Bolek Polívka na své divadelní začátky.

Jeho herecká osobnost zrála na Janáčkově akademii múzických umění a v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století v legendárním brněnském Divadle Na provázku, na které vzpomíná jako na opravdu krásné angažmá: „Byl jsem angažovaný jako herec, který si může každou sezonu udělat svoje představení, což pro mě bylo krásné, protože jsem hrál v mnoha inscenacích a ještě jsem se k tomu mohl udělat něco svýho.“

Později bavil svým humorem i televizní diváky v oblíbené Manéži, ve filmu pak ztvárnil role veselé i vážné. A jaké role mu nabízí dnes? „Buď vznešené nebo zlovolné dědky. Buď takové jako profesor nebo nějaký šlechtic a nebo takový zvrhlý stařec, který trousí jenom jedy“ odpovídá na tuto otázku Bolek a prozrazuje, že ho teď čeká filmová spolupráce s Mirkem Donutilem a Jitkou Čvančarovou a také s Jiřím Lábusem. 

Co znamená „pyramidální systém“ oslavy narozenin? Jaký má Bolek Polívka vztah ke psům? A vadí mu, že ho lidé stále mají často v paměti jako Bohuša z Dědictví? To a mnohem více si poslechněte v rozhovoru redaktorky Českého rozhlasu Zlín Markéty Macháčkové s Bolkem Polívkou.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.