Prštné očima rodáka: Marek Pánek oživuje historii místní části Zlína, v níž vyrůstal

Hostem pořadu Naplno s Věrou Hotařovou byl Marek Pánek, spoluautor zajímavých knih o místní části Zlín – Prštné, kde se narodil a kde i nyní žije.

Marek Pánek se narodil ve Zlíně - Prštném, kde žil do 25 let. Pak odešel do Prahy, vystudoval tam Vysokou školu ekonomickou, založil rodinu a pracoval v oboru. Na důchod se vrátil do rodného kraje a dokonce i do rodného domu.

V důchodu rozhodně nezahálí. Zpracoval rodokmen rodiny a začal se také zajímat o místní nářečí a historii. Je spoluautorem zajímavých publikací o Prštném. S nadsázkou říká, že je takový novodobý František Bartoš.

V roce 2017 vyšla krásná publikace, s názvem Jak se žilo v Prštném, která je plná informací a fotografií. Pozoruhodná je také sbírka pana Pánka s téměř 900 místními už téměř zapomenutými výrazy. Zadostiučiněním za tuto práci mu bylo to, že jeho slovník místních výrazů zaujal jazykovědce. „Ozvali se mi z Ústavu pro jazyk český Akademie věd z Brna, že je to obohatilo a že tam jsou výrazy, které ani neznali,“ doplňuje s hrdostí badatele Marek Pánek.

Aktuálně připravuje další knihu. Do té fotí různá místa Prštného a chystá je publikovat ve srovnání se starými fotografiemi.

Jak daleko je příprava této knihy? Co všechno mu přinesla a přináší badatelská činnost, které se věnuje? A stíhá ještě další koníčky? Dozvíte se v inspirativním rozhovoru Věry Hotařové s Markem Pánkem.

Spustit audio

Související