Až na vrcholy osmitisícových hor nebo tisíc kilometrů deštným pralesem – příběh cestovatele a horolezce Jindřicha Martiše

Za svými sny šel neohroženě. Až na vrcholy osmitisícových hor nebo tisíc kilometrů deštným pralesem Papuy Nové Guiney. Nabízíme příběh cestovatele a horolezce Jindřicha Martiše z Dolního Němčí na Uherskohradišťsku, který v roce 1997 zemřel v Himalájích.

Hory byly jeho snem a nakonec i tragickým osudem. Jindřich Martiš z Dolního Němčí na Uherskohradišťsku patřil v osmdesátých letech k nejlepším československým horolezcům. Účastnil se výprav na nejvyšší vrcholy světa, podílel se na dokumentárních filmech, napsal dvě knihy. V horách se jeho život i završil. Zemřel v pouhých pětačtyřiceti letech, 5. listopadu 1997, pod Annapurnou v Himalájích.

Poslechněte si jeho životní příběh.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.