Jeho pohřeb se stal protestem proti okupaci. Jaroslav Novák z Napajedel byl jednou z prvních obětí invaze.
Jaroslav Novák z Napajedel na Zlínsku měl před sebou úspěšnou kariéru stavebního technika. Jeho život byl ale násilně ukončen. Stal se jednou z prvních obětí sovětské okupace v srpnu roku 1968.
Jaroslav Novák z Napajedel na Zlínsku se 21. srpna roku 1968 stal jednou z prvních obětí vpádu vojsk zemí Varšavské smlouvy. V Praze pracoval jako stavební technik.
V pouhých 26 letech ho při střetu s okupanty před budovou Československého rozhlasu v Praze smrtelně zranila střepina z granátu a kvůli okolní střelbě se k němu nedostal včas lékař. Jeho pohřeb v Napajedlích se následně stal manifestací nesouhlasu s invazí vojsk Varšavské smlouvy. Přišly tehdy tisíce lidí. Národní výbor mu vypravil státní pohřeb a jeho rakev byla zahalená československou vlajkou.
O osudu Jaroslava Nováka natáčela s pracovnicí napajedelského muzea Terezou Gomolovou Kovaříkovou redaktorka Silvie Pospíšilová.
Související
-
21. srpna 1968 odjely okupační tanky z Holešova s nepořízenou, dovnitř kasáren se nedostaly
21. srpen 1968. Okolo páté hodiny ranní přijíždí ke kasárnám v Holešově na Kroměřížsku desítky sovětských tanků.
-
Podívejte se na hrdiny z let 1948 a 1968. Její příběhy zdobí Školní ulici ve Zlíně
Ve Zlíně otevřeli výstavu o lidech ze Zlínska, které postihly totalitní režimy.
-
Fotky lidí uškvařených na hranicích je to nejhorší, co mám před očima, říká Anna Stránská
Hostem pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka byla předsedkyně spolku Memoria, který usiluje o důstojné využití nechvalně známé věznice v Uherském Hradišti, Anna Stránská.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.