Botanik Stanislav Staněk žil pro ochranu bělokarpatských luk. Jeho osud i práci poznamenal těžký úraz

Stanislav Staněk se narodil v roce 1903 v Brně a v devatenácti letech nastoupil na učitelské místo v Korytné. Tamní louky mu učarovaly natolik, že se stal nadšeným botanikem. Zasloužil se o vyhlášení řady chráněných území v oblasti Bílých Karpat.

34 let nadšeně zkoumal přírodu Bílých Karpat, znamenal 2368 dní v terénu, sepsal 46 deníků a sestavil 229 objemných herbářů s rostlinami od Moravy po Zakarpatí. Botanik Stanislav Staněk, který pracoval více než 25 let v Korytné jako učitel a po roce 1950 i jako vedoucí botanického oddělení Krajského muzea v tehdejším Gottwaldově, velkou část svého života shromažďoval podklady pro vznik rezervací. Navrhl jich 77, bohužel stihl prosadit pouze 6. Přišel také s myšlenkou chráněné krajinné oblasti, ta ale v Bílých Karpatech vzniklaž až 27 let od jeho návrhu.

Jeho práci i život bohužel přerušila tragická nehoda, při které na jedné ze svých výprav přišel o obě chodila a ve výzkumu už nepokračoval. Materiál, který sesbíral a uspořádal, je pro botaniky ale stále cenným materiálem.

Poslechněte si příběh Stanislava Staňka, který v reportáži zaznamenala redaktorka Českého rozhlasu Zlín Markéta Macháčková.

Zápisky botanika Stanislava Staňka, který zkoumal přírodu Bílých Karpat
Spustit audio

Související