Tomáš Baťa byl nejen podnikatelem, ale 9 let i starostou Zlína. Jeho kampaň byla jiná než u ostatních
V roce 1923 si obyvatelé města Zlína zvolili obuvnického podnikatele Tomáše Baťu starostou. Jak vedl město a jak probíhala předvolební kampaň?
Čtěte také
V roce 1923 se majitel zlínského obuvnického impéria Tomáš Baťa rozhodl vstoupit do obecní politiky a kandidovat na starostu města. Volební program obsahoval ryze praktické otázky jako například stavbu vodovodu. Také volební kampaň byla jiná než u ostatních kandidátů. Používal v ní například podnikové noviny a letáky.
V roce 1923 získala baťovská kandidátka ve třicetičlenném zastupitelstvu 17 křesel, tedy nadpoloviční většinu. 29. září roku 1923 tedy odstartovalo devítileté působení Tomáše Bati ve funkci starosty města Zlína. To skončilo jeho smrtí v roce 1932. Ve funkci na něj navázal jeden z jeho nejbližších spolupracovníků Dominik Čipera.
Jak rozvíjel Zlín a co se mu podařilo vybudovat? Poslechněte si rozhovor s ředitelem Státního okresního archivu ve Zlíně historikem Davidem Valůškem.
Související
-
Vražda ševce Františka Bartoše souvisí s historií Zlína, bez ní by se nenarodil Tomáš Baťa
Zlín by nebyl Zlínem nebýt podnikatele Tomáše Bati. A Tomáš Baťa by vůbec nebyl nebýt tragické události v roce 1867.
-
Dominik Čipera byl politik, starosta Zlína, ale také druhý nejvýše postavený člověk v Baťově firmě
3. srpna 2023 uplynuno 130 let od narození Dominika Čipery, jehož osud je úzce spjatý se Zlínem.
-
I když byl synem slavného obuvníka, do školy chodil bos. Tomáš Baťa junior nebyl rozmazlován
Obul miliony lidí po celém světě. Řídil se filozofií svého otce a ve svých továrnách přistupoval stejně k vedení firmy i k poslednímu z dělníků.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.