Dominik Čipera byl politik, starosta Zlína, ale také druhý nejvýše postavený člověk v Baťově firmě
3. srpna 2021 uplynuno 128 let od narození Dominika Čipery, jehož osud je úzce spjatý se Zlínem.
I když se Dominik Čipera narodil v Praze, je velmi úzce propojen se Zlínem. Sem ho přivedla jeho nastávající manželka Božena, která byla nevlastní neteří Tomáše Bati. Ve 26 letech (rok 1919) pak nastoupil do firmy Baťa a v roce 1925 se stal jejím jediným prokuristou, tedy „druhým mužem firmy“.
Po tragické smrti Tomáše Bati v roce 1932 byl zvolen starostou Zlína. V roce 1938 ho prezident Emil Hácha jmenoval ministrem veřejných prací. I tam zaváděl baťovské metody. Úředníci byli například velmi překvapeni, když museli pro evidenci pracovní doby používat takzvané píchačky. Jako politik stál u zrodu budování dálniční sítě, nechal opravit za stovky milionů korun okresní silnice. Za jeho vedení se splavnily některé úseky Labe a Vltavy a byly vybudovány některé přehrady.
Po válce byl režimem zatracen a zemřel v kanadském exilu v roce 1963.
Pokud vás zajímá téma starého "Baťova" Zlína, všechny články na toto téma najdete ZDE.
Další osudy a příběhy zlínských rodáků a osobností naleznete ZDE.
Související
-
Hugo Vavrečka byl nejen významnou osobností firmy Baťa, ale i dědečkem Václava Havla
Hugo Vavrečka se narodil 22. února 1880 v Slezské Ostravě. Vedle svých diplomatických úspěchů se nejvíce prosadil jako jeden z čelních představitelů firmy Baťa.
-
Tomáš Baťa: životní příběh „krále obuvi“
Setkání s legendárním československým podnikatelem, veřejným činitelem a starostou města Zlín.
-
Příběh rodiny Jelínků, která dala jméno vizovické pálenici
Jméno Rudolfa Jelínka zná na Valašsku snad každý. Jak se tento obchodník k pálení slivovice dostal a jaký byl jeho osud a příběh jeho rodiny?
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.