Dominik Čipera byl politik, starosta Zlína, ale také druhý nejvýše postavený člověk v Baťově firmě

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Edvard Beneš, Dominik Čipera, Jan Antonín Baťa

3. srpna 2021 uplynuno 128 let od narození Dominika Čipery, jehož osud je úzce spjatý se Zlínem.

I když se Dominik Čipera narodil v Praze, je velmi úzce propojen se Zlínem. Sem ho přivedla jeho nastávající manželka Božena, která byla nevlastní neteří Tomáše Bati. Ve 26 letech (rok 1919) pak nastoupil do firmy Baťa a v roce 1925 se stal jejím jediným prokuristou, tedy „druhým mužem firmy“.

Po tragické smrti Tomáše Bati v roce 1932 byl zvolen starostou Zlína. V roce 1938 ho prezident Emil Hácha jmenoval ministrem veřejných prací. I tam zaváděl baťovské metody. Úředníci byli například velmi překvapeni, když museli pro evidenci pracovní doby používat takzvané píchačky. Jako politik stál u zrodu budování dálniční sítě, nechal opravit za stovky milionů korun okresní silnice. Za jeho vedení se splavnily některé úseky Labe a Vltavy a byly vybudovány některé přehrady.

Po válce byl režimem zatracen a zemřel v kanadském exilu v roce 1963.

Pokud vás zajímá téma starého "Baťova" Zlína, všechny články na toto téma najdete ZDE.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.