Dominik Čipera byl politik, starosta Zlína, ale také druhý nejvýše postavený člověk v Baťově firmě

3. srpna 2021 uplynuno 128 let od narození Dominika Čipery, jehož osud je úzce spjatý se Zlínem.

I když se Dominik Čipera narodil v Praze, je velmi úzce propojen se Zlínem. Sem ho přivedla jeho nastávající manželka Božena, která byla nevlastní neteří Tomáše Bati. Ve 26 letech (rok 1919) pak nastoupil do firmy Baťa a v roce 1925 se stal jejím jediným prokuristou, tedy „druhým mužem firmy“.

Po tragické smrti Tomáše Bati v roce 1932 byl zvolen starostou Zlína. V roce 1938 ho prezident Emil Hácha jmenoval ministrem veřejných prací. I tam zaváděl baťovské metody. Úředníci byli například velmi překvapeni, když museli pro evidenci pracovní doby používat takzvané píchačky. Jako politik stál u zrodu budování dálniční sítě, nechal opravit za stovky milionů korun okresní silnice. Za jeho vedení se splavnily některé úseky Labe a Vltavy a byly vybudovány některé přehrady.

Po válce byl režimem zatracen a zemřel v kanadském exilu v roce 1963.

Pokud vás zajímá téma starého "Baťova" Zlína, všechny články na toto téma najdete ZDE.

Další osudy a příběhy zlínských rodáků a osobností naleznete ZDE.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová