Lékař z Hošťálkové pomohl Masarykovi do Říšské rady, na Slovensku byl u založení Červeného kříže
Jan Bohuslav Kraicz hrál významnou roli v životě Tomáše Garrigua Masaryka i mnoha československých vojáků, kteří po 1. světové válce hájili hranice svého státu před Maďary.
K nejvýznamnějším rodákům obce Hošťálková na Vsetínsku bezesporu patří valašský lékař Jan Bohuslav Kraicz. Jeho osoba je v československých dějinách výrazně spjata zejména s Tomášem Garriguem Masarykem.
Svou ordinaci měl Kraicz ve Valašském Meziříčí. Budovu někdejší velké rodinné vily, kde působil, dnes připomíná už pouze malý památník, třebaže byl nejen pro svůj region velkou osobností.
S pozdějším prvním prezidentem Československa se spřátelil během studií a nutno potrhnout, že jejich vztah nebyl jen tak ledajaký. Kraicz u sebe Masaryka nechával mnohokrát přespat a když přišly volby do Říšské rady, udělal mu ze své čekárny kancelář.
Mimochodem právě Kraicz byl u založení politického spolku, který Masaryka roku 1907 jako kandidáta do Říšské rady navrhnul. A byl to také on, kdo řídil jeho volební kampaň zakončenou vítězstvím. Díky jejich silným vazbám pak Kraicz mohl být u založení Červeného kříže na Slovensku (u nás měla významnou zásluhu na jeho založení dcera Tomáše Garriguea Masaryka Alice).
Poslechněte si životní příběh Jana Bohuslava Kraicze.
Související
-
Život zámeckého pána v Lešné u Valašského Meziříčí Rudolfa Magnuse Podstatského byl plný andělů
Na zámku v Lešné u Valašského Meziříčí působil v době baroka zámecký pán Rudolf Magnus Podstatský. Jaké tajemno je spojeno s jeho životem?
-
Bývalý starosta Valašského Meziříčí Alois Mikyška měl přezdívku Valašský pánbíček
Alois Mikyška se narodil v roce 1831 v Olbramkostele na Znojemsku, celý život ale zasvětil práci pro rozvoj Valašska.
-
Není Lešná jako Lešná. Zámek u Valašského Meziříčí s nádhernou zahradou vás poučí o stromech
Kdo někdy slyšel spojení zámek Lešná, vybaví si zároveň zoologickou zahradu u Zlína. Málokdo už ale ví, že stejně pojmenovanou stavbu nalezne i poblíž Valašského Meziříčí.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.