Veslování bylo dříve sportem bohatých. První veslařský klub na našem území vznikl v 19. století v Uherském Hradišti

3. červen 2024

V Uherském Hradišti na břehu řeky Moravy, naproti místní části Rybárny, vznikl v roce 1863 první veslařský klub na českém území. Byl německý a v roce 1908 jej vystřídal Český veslařský klub. V jeho tradici doteď pokračuje Veslařský klub Morávia.

Veslování patří k nejstarším způsobům dopravy i sportovním odvětvím. První závody se uskutečnily už v roce 1315 v Benátkách a v současné podobě veslování pak v roce 1715 v Anglii. Také u nás má tento vodní sport tradici. První závody se jely na Vltavě už v roce 1845. O několik let později vznikl první veslařský klub na našem území - v Uherském Hradišti.

Natáčela tam o historii i současnosti veslování a Veslařského klubu Morávia redaktorka Českého rozhlasu Zlín Markéta Macháčková.

Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.