Občanské sdružení Dokopy se ve Vlachovicích vrací k tradici sušení ovoce ve starých sušírnách
Občanské sdružení Dokopy organizuje na Valašskokloboucku řadu zajímavých aktivit – založilo muzeum, folklorní soubor či cimbálovku. Ve Vlachovicích pak roky obnovuje tradici sušení ovoce ve starých sušírnách.
Většina lidí v Česku Vlachovice zná jako místo nechvalně proslulé muničními sklady. Právě tato obec přitom ještě před šedesáti lety patřila k těm s největší koncentrací sušíren ve společné zemi Čechů a Slováků. Nyní se o obnovení tamější tradice sušení ovoce snaží občanský spolek Dokopy.
Jedna z jeho členek Veronika Bláhová Matúšú popisuje, že u zrodu stála parta přátel, která chtěla dát dohromady tradice vlachovského regionu. Nadšenci se tak pustili do oprav zchátralých sušíren, ve Vlachovicích dnes fungují tři. V nejnovější z nich si lidé mohou nechat usušit ovoce i na zakázku.
Vlachovické sušírny jsou navíc otevřené široké veřejnosti i na exkurze. Největší akcí, kterou pořádá spolek Dokupy, je Putování po sušírnách. To se koná vždy první zářijový týden, kdy se do valašské vesnice sjedou i muzikanti a u sušíren se točí pivo či podávají bramboráky.
Tento článek je součástí seriálu reportáží Českého rozhlasu Zlín KOŘENY. Všechny jeho díly najdete ZDE .
Související
-
Na naučné stezce ve Vlachovicích můžete vidět unikátní sušírny ovoce, ty nikde jinde nenajdete
Dalším místem našeho regionu, kterým prochází naučná stezka, dokonce jediná svého druhu v Česku, jsou Vlachovice u Valašských Klobouk na Zlínsku.
-
Dokážete nasušit tři tuny ovoce za měsíc? Ve Vlachovicích to zvládnou
Obec Vlachovice na jihu Valašska se může pochlubit velkým počtem historických sušíren ovoce. Mají jich tu nejvíc v republice.
-
Polorozbořené sušírny ovoce zachraňují před spadnutím muzejníci na Valašsku
Nadšenci na Vsetínsku stěhují staré dřevěné sušírny. Dřevěné objekty ve svém volném čase postupně rozebírají a stěhují je od lidí, kteří už je na svých zahradách nechtějí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.