Nahlédněte do dílny mistra varhanáře
Varhany jsou od nepaměti považovány za královský nástroj. Hra na ně má svá specifika a stejně tak péče o ně. Tajemství toho, co všechno restaurování varhan obnáší, poodhalil varhanář Petr Kovář z Prakšic na Uherskohradišťsku.
Čtěte také
Píšťaly, vzdušnice, měchy nebo pedálová klaviatura. To je jen krátký výčet pojmů, které jsou denním chlebem pro každého varhanáře. České varhanářství má dlouhou a slavnou tradici. Jedním z pokračovatelů tohoto řemesla je Petr Kovář z Prakšic na Uherskohradišťsku. Na kůr do zlínského kostela svatých Filipa a Jakuba se za ním vydala naše redaktorka Silvie Pospíšilová.
Jak se dostat k práci varhanáře a jak náročné je zrekonstruovat varhany? Dozvíte se v reportáži.
Tento článek je součástí seriálu reportáží Českého rozhlasu Zlín KOŘENY. Všechny jeho díly najdete ZDE.
Související
-
Do varhan jsem musel dorůst, abych dosáhl na pedály, říká s úsměvem mladý varhaník Pravoslav Březík
Pravoslav Březík ze Štípy u Zlína je 22letý absolvent kroměřížské konzervatoře, aktuálně studující hru na varhany na brněnské JAMU.
-
Milan Kovář je dle rodinné tradice už třicet let varhaníkem v Horní Lhotě. Dříve hrával rock
O nedělích, ale i všedních dnech stoupá Milan Kovář po schodech na kůr kostela svatého Diviše v Horní Lhotě, aby zahrál na varhany. Pokračuje tím v rodinné tradici.
-
Vesnice, o níž se říká, že patří mezi oskerušové velmoci. To jsou Prakšice na Uherskohradišťsku
Dominantou obce je kostel svatého Krista Krále. Přesto Prakšice patří mezi obce, jejíž až ikonický vzhled dotvářejí stromy a nádherná okolní příroda.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.