Ve Starých Hutích na Uherskohradišťsku znovu ožila stará sklářská tradice
Uprostřed chřibských lesů na statku Zikmundov ve Starých Hutích vyrostla sklárna. Věděli jste, že sklářské hutě byly v této obci už před několika sty lety?
Rodák z Buchlovic, židovský obchodník Izák Reich, vybudoval sklářské impérium, které pak ještě rozšířili jeho potomci. Začínal se sklárnou ve Starých Hutích, která pak fungovala až do roku 1876, kdy zanikla.
Po téměř sto padesáti letech obnovil toto řemeslo v oblasti Starých Hutí v chřibských lesích v roce 2022 podnikatel Adam Havlíček. Příběh sklárny, která nese jméno zakladatele sklářské dynastie Reichů, Izáka Reicha, si můžete poslechnout v reportáži redaktorky Českého rozhlasu Zlín Markéty Macháčkové.
Tento článek je součástí seriálu reportáží Českého rozhlasu Zlín KOŘENY. Všechny jeho díly najdete ZDE.
Související
-
Sklárna Květná ze Strání přežila klinickou smrt. Nyní skláři měnili pánve, bylo u nich pořádně horko
Sklárna zaměstnává 60 lidí, láhve dodá třeba likérce do Vizovic.
-
V luxusních vozech značky Rolls Royce bude vybavení ze Sklárny Květná
Sklárna Května ze Strání na Uherskohradišťsku bude dodávat nápojové sklo do automobilů Rolls Royce.
-
Ve zvonařské dílně v Brodku u Přerova se právě rodí zvonkohra pro novou kapli v Loučce
Ve zvonařské dílně v Brodku u Přerova odlévají zvony pro zvonkohru v kapli smíření svatého Jana Pavla II. v Loučce u Vizovic.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.