Dokážete nasušit tři tuny ovoce za měsíc? Ve Vlachovicích to zvládnou
Obec Vlachovice na jihu Valašska se může pochlubit velkým počtem historických sušíren ovoce. Mají jich tu nejvíc v republice.
Roubených domků s pecí je ve Vlachovicích na Zlínsku osm a polovina je stále v provozu. V těchto podzimních dnech se tak obcí line vůně ovoce i bylinek.
„Sušíme asi 60 druhů. Nejčastěji je to máta, meduňka a šalvěj, ale i speciality jako například šišák bajkalský,“ říká pan Radek Frýzelka, majitel jedné z historických sušíren, údajně až 120 let staré.
O nově postavenou sušírnu se starají manželé Petr a Oldřiška Miklasovi a v naší reportáži vysvětlují, jak provoz sušíren probíhá. Za měsíc jen v této sušírně nasuší až tři tuny ovoce.
Místní obyvatelé založili spolek DOKOPY, který sdružuje nejen majitele sušíren, ale chce zlepšovat celkový stav přírody, kultury, tradic a duchovních hodnot na Valašsku.
Související
-
Ovoce bylo tak na marmeládu. Většina pálenic na Slovácku zůstala zavřená
Posbírat, přebrat, nasypat do beček, nechat vykvasit a vypálit. Většina milovníků pálenek na Uherskohradišťsku si tento svůj každoroční rituál zatím musela odpustit.
-
Unikátní moderní kostel uprostřed valašské přírody. Najdete ho poblíž Pusteven v Beskydech
Po svaté Zdislavě z Lemberka, patronce rodin, jsou v Česku pojmenovány jen čtyři kostely. Jeden z nich stojí v Prostřední Bečvě na Vsetínsku.
-
Chřiby jsou plné zajímavých skalisek. Většina z nich má jména
Cyklus Věry Hotařové Mezi kopci a loukami Zlínského kraje nabídne v září tipy na lokality se zajímavými skalními útvary. První zastávkou podzimního putování jsou Chřiby.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.