Od plachtařů k Leteckému muzeu: Slovácký aeroklub Kunovice má za sebou horší i lepší časy

Od plachtařů k Leteckému muzeu: Slovácký aeroklub Kunovice slaví 80 let, má za sebou horší i lepší časy
Slovácký aeroklub Kunovice na Uherskohradišťsku vznikl v srpnu roku 1945 a už osmdesát let vychovává nové piloty a poskytuje zázemí nadšencům letectví.
Letos (2025) slaví osmdesát let své existence Slovácký aeroklub Kunovice. Založila ho parta nadšenců, pro které se létání stalo životní náplní. Za osm dekád spolek vychoval desítky pilotů a mnozí svůj koníček přetavili v povolání.
Na začátky vzpomíná nejstarší člen spolku a nejdéle sloužící zkušební pilot Stanislav Sklenář: „Bylo tady vlastně setkání plachtařů, tak kolem 20. Pak se to pomalinku vyvíjelo, začali létat motoroví piloti, později to byli parašutisté a na závěr tady vzniklo Letecké muzeum.“
Jaké byly nejhorší a nejlepší časy místního aeroklubu? Podle pana Sklenáře se obavy z možné emigrace promítly do restrikcí směrem ke klubu po roce 1948, a krušno bylo také kvůli větrné smršti v roce 1968, kdy vichřice poškodila letadla, hangáry a vyžádala si i jeden lidský život. Naopak krásné časy byly kolem roku 1985, kdy měl aeroklub rekordních 189 členů a spoustu krásných letadel a kluzáků.
I dnes v Kunovicích pořádají vlastní letecké soutěže, lety pro veřejnost, cvičí piloty a popularizují letecké sporty.
O historii Slováckého klubu Kunovice s pilotem Stanislavem Sklenářem i o jeho současnosti a budoucnosti s předsedou spolku Liborem Daňhelem natočila reportáž redaktorka Českého rozhlasu Zlín Silvie Pospíšilová.
Oslavy 80. výročí založení Slováckého aeroklubu Kunovice
Oslavy 80. výročí založení Slováckého aeroklubu Kunovice začaly v lednu 2025 výstavou o historii aeroklubu, hlavní oslavy proběhnout v letních měsících, kdy se lidé mohou těšit například na ukázky leteckého výcviku.
Tento článek je součástí seriálu reportáží Českého rozhlasu Zlín KOŘENY. Všechny jeho díly najdete ZDE.
Související
-
V Leteckém muzeu v Kunovicích začali renovovat tamní druhý nejstarší exponát – legendární C-11
Cvičný vrtulový letoun C-11 byl vůbec prvním sériově vyráběným letadlem v Kunovicích. V tamním Leteckém muzeu se pustili do jeho renovace.
-
Letoun L-610 měl být chloubou československého leteckého průmyslu, sériové výroby se ale nedočkal
Čtyřicetimístný letoun L-610 byl největším dopravním letadlem zkonstruovaným v Československu. Jeho prototyp poprvé vzlétl 28. prosince 1988.
-
Původ názvu města Kunovice je neznámý. Teorií je několik, žádná není prokázána
Kunovice jsou ve Zlínském kraji hned dvoje. Město Kunovice najdete v okrese Uherské Hradiště, obec stejného názvu pak na Vsetínsku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.