Zuberskou výšivku vozil Baťa do světa jako dárek, znal ji i Masaryk

Zuberská výšivka – o historii i současnosti
V Zubří nedaleko Rožnova pod Radhoštěm bývala součástí slavnostního kroje jemná bílá výšivka. Svou unikátností a pracností vyšívaných vzorů se proslavila. Jak se zuberské výšivce daří dnes a jakou má minulost?
Zuberská výšivka je bílá jemná výšivka na plátýnku, velmi podobná krajce. V minulosti se jí zdobily především slavnostní součásti kroje, třeba rukávce a šátky, později se rozšířila na domácí textilie. Zuberskou výšivku dostal například Tomáš Garrigue Masaryk při návštěvě Rožnovska. Tomáš Baťa kupoval tyto výšivky a vozil je do Ameriky jako dárek svým přátelům.
Technika zuberské výšivky se předávala z generace na generaci. Dnes v tradici tohoto vyšívání pokračuje Marie Pyrchalová ze Zubří, která se tomuto řemeslu věnuje už pátou dekádu. Práce je to opravdu náročná, metr čtvereční zuberské výšivky může trvat zkušené a zručné vyšívačce až pět set hodin.
„Zuberskou výšivku může dělat jenom ten, kdo má opravdu velkou trpělivost. Za ty roky jsem to naučila víc než 200 lidí, téměř nikdo mi u toho nezůstal,“ říká paní Pyrchalová. Zároveň ale dodává, že má teď v kurzu šikovné vyšívačky, které snad budou v tradici pokračovat, a jednoho svého žáka má dokonce až v Japonsku.
Do Zubří na Vsetínsku se za Marií Pyrchalovou vydala redaktorka Českého rozhlasu Zlín Markéta Macháčková. Vy si můžete poslechnout reportáž o tom, jak zuberská výšivka vzniká.
Tento článek je součástí seriálu reportáží Českého rozhlasu Zlín KOŘENY. Všechny jeho díly najdete ZDE.
Související
-
Výroba gobelínů má na Valašsku více než stoletou tradici
První gobelínovou manufakturu založil malíř Rudolf Schlattauer roku 1898 v Zašové na Valašsku. O 11 let později ji přestěhoval do Valašského Meziříčí.
-
Kouzelný svět výrobků ze šustí
Kukuřičné listy (takzvané šustí) je vděčný materiál. Dokáže se proměnit v poddajnou měkkou látku, ze které lze zhotovit různé postavičky - panenky, panáčky i zvířátka.
-
Modrotisk není jen součástí historie a folkloru, „frčí“ i dnes
Modrotisk evokuje lidovou tvorbu, tradici a minulost. Může se ale stát i technikou ryze současnou a modrotiskové šaty žádaným módním artiklem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.