Modrotisk není jen součástí historie a folkloru, „frčí“ i dnes
Modrotisk evokuje lidovou tvorbu, tradici a minulost. Může se ale stát i technikou ryze současnou a modrotiskové šaty žádaným módním artiklem.
Modrotisk je od roku 2018 zařazený na seznam nehmotného světového dědictví UNESCO. Nepatří ale pouze do muzea. Jde o techniku moderní, která nemá své využití jen na lidových krojích. O modrotiskové šaty a další prvky oblečení je v současnosti až nebývalý zájem.
To dokazuje tvorba švadleny a podnikatelky Miroslavy Psotkové z Uherského Hradiště. Podle jejích slov jsou aktuálně velmi oblíbené například košilové šaty s rozhalenkou a s knoflíčkama. Modrotisk se v současnosti rozšířil na modrotiskové zástěry, chňapky, ubrusy, prostírání i polštářky.
Více v reportáži s Miroslavou Psotkovou, kterou v její dílně navštívila redaktorka Českého rozhlasu Zlín Markéta Macháčková.
Tento článek je součástí seriálu reportáží Českého rozhlasu Zlín KOŘENY. Všechny jeho díly najdete ZDE.
Související
-
Pokud se nestane zázrak, toto řemeslo zanikne, říká malérečka Tupeské keramiky Hana Šubrtová
Před více než sto lety se v Tupesích na Uherskohradišťku začala vyrábět unikátní malovaná keramika. V současnosti ji umí vytvořit jen několik rodinných podniků.
-
Velehradská bylinkářka Pavlína Pelikánová: Příběh obnovy starých léčivých tradic
Byliny byly dříve součástí každé domácnosti. V čajích, sirupech, mastích i při vaření. Přitom sbírat byliny může takřka každý. Jaké byliny dávají louky ve Zlínském kraji?
-
Odkud se vzaly zajímavé názvy obcí Zlínského kraje?
Místopisný seriál o zajímavých názvech měst a obcí Zlínského kraje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.