Velehradská bylinkářka Pavlína Pelikánová: Příběh obnovy starých léčivých tradic
Byliny byly dříve součástí každé domácnosti. V čajích, sirupech, mastích i při vaření. Přitom sbírat byliny může takřka každý. Jaké byliny dávají louky ve Zlínském kraji?
V dřívějších dobách, obzvláště v osamocených osadách v našem kraji, třeba na Moravských Kopanicích i jinde, byly byliny jedinou pomocí od různých neduhů. Životní styl lidí se změnil, ale dnes bylinkaření opět ožívá.
Bylinám a výrobě přípravků z nich se věnuje Pavlína Pelikánová z Velehradu na Uherskohradišťsku. Za ní se v dalším dílu našeho cyklu Kořeny vypravila redaktorka Českého rozhlasu Zlín Markéta Macháčková.
Tento článek je součástí seriálu reportáží Českého rozhlasu Zlín KOŘENY. Všechny jeho díly najdete ZDE.
Související
-
Krásy Bílých Karpat
Orchidejové louky, tajemné vědmy, stará řemesla nebo průzračné studánky. To je část bohatství Bílých Karpat, o kterém vám v cyklu reportáží vypráví publicista Petr Slinták.
-
Na speciální procházkové trase v Luhačovicích uvidíte až 150 netradičních ptačích budek a krmítek
Lázně Luhačovice ve Zlínském kraji lákají především na léčivé prameny. Do Luhačovic se ale dnes už nejezdí jen za léčením. Poznat toto město je možné z mnoha úhlů pohledu.
-
Papež Jan Pavel II. ocenil baziliku na Velehradě zlatou růží, najdete ji v podzemí
V reportáži vás vezmeme do podzemí Baziliky nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje na Velehradě a prozradíme, jaká tajemství skrývá.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.