Pokud se nestane zázrak, toto řemeslo zanikne, říká malérečka Tupeské keramiky Hana Šubrtová

25. březen 2024

Před více než sto lety se v Tupesích na Uherskohradišťku začala vyrábět malovaná keramika, která zažila za socialismu dobu své velké slávy. V současné době umí Tupeskou keramiku vytvořit jen několik rodinných podniků. 

Talířky, džbánky nebo malované vázy byly v dobách předrevolučních téměř v každé domácnosti a když bylo potřeba potěšit dárkem zahraniční známé, i tehdy jsme rádi sáhli po Tupeské keramice.

Čím je Tupeská keramika unikátní a jaké vzory jsou pro ni typické? Z čeho vzešla a jsou ještě dnes lidé, kteří ji vyrábí?

O fenoménu Tupeské keramiky natáčela s jednou z posledních maléreček této keramiky Hanou Šubrtovou redaktorka Českého rozhlasu Zlín Markéta Macháčková.

Tento článek je součástí seriálu reportáží Českého rozhlasu Zlín KOŘENY. Všechny jeho díly najdete ZDE.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.