Pokud se nestane zázrak, toto řemeslo zanikne, říká malérečka Tupeské keramiky Hana Šubrtová
Před více než sto lety se v Tupesích na Uherskohradišťku začala vyrábět malovaná keramika, která zažila za socialismu dobu své velké slávy. V současné době umí Tupeskou keramiku vytvořit jen několik rodinných podniků.
Talířky, džbánky nebo malované vázy byly v dobách předrevolučních téměř v každé domácnosti a když bylo potřeba potěšit dárkem zahraniční známé, i tehdy jsme rádi sáhli po Tupeské keramice.
Čím je Tupeská keramika unikátní a jaké vzory jsou pro ni typické? Z čeho vzešla a jsou ještě dnes lidé, kteří ji vyrábí?
O fenoménu Tupeské keramiky natáčela s jednou z posledních maléreček této keramiky Hanou Šubrtovou redaktorka Českého rozhlasu Zlín Markéta Macháčková.
Tento článek je součástí seriálu reportáží Českého rozhlasu Zlín KOŘENY. Všechny jeho díly najdete ZDE.
Související
-
Tupeskou keramiku znají po celém světě. Charakteristický...
V obci Tupesy na Uherskohradišťsku ve Zlínském kraji se nachází Muzeum Tupeské keramiky. Sídlí v památkově chráněném obydlí lidového zemědělce a hrnčíře a představu...
-
Tradice, která nemá obdoby. Kateřinským hodům v Suché Lozi vládnou ženy, muži musí bojovat o střevíc
Vesnická zábava s více než stoletou tradicí se v Suché Lozi koná vždy poslední víkend v listopadu.
-
Fašank, ostatky nebo šibřinky – i to jsou označení pro masopust. Víte, co tato tradice symbolizuje?
Únor je v oblasti kultury a lidových tradic bohatý na takzvané masopusty. O této tradici jsme mluvili s etnografem Slováckého muzea v Uherském Hradišti Janem Káčerem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.