Na pohovce Jožky Kubáníka: O hlasu

Další pořad Na pohovce Jožky Kubáníka se věnoval "hlasu" a na rozhlasovou pohovku usedly ty nejpovolanější: foniatrička Dana Popelářová a někdejší hlasatelka Marie Retková.

Další záznamy i pozvánky na vysílání Jožky Kubáníka najdete na https://rozhl.as/Kubanik.

Na pohovce Jožky Kubáníka: O hlasu      

„Promiň, to kafe musím zrušit, jsem nachlazený a úplně jsem ztratil hlas,” sípal minulý týden kamarád učitel do telefonu a přidal prosbu. „Co mám, prosím tě, dělat, abych aspoň mohl mluvit?” A mně se hned vybavily všechny ty historky a rady, co kolují o slavných zpěvácích a hercích, kteří byli na dobře fungujících hlasivkách existenčně závislí.

Třeba Karel Gott se kvůli hlasu neváhal přestěhovat. Opravdu. Než si k bydlení vybral pražskou Bertramku, žil na začátku 70. let ve vile ve Strašnicích. Jenže vlhký vzduch hlasivkám nesvědčil a zpěvák, přes veškerý luxus od věhlasného architekta Siegela, dům zkrátka opustil. „Karel Gott si hlasivky vždy hlídal, byl známý tím, že do piva si nořil teploměr, měli jsme z toho na klubu srandu,” vzpomíná zakladatelka fanklubu Karla Gotta Alena Hájková a dodává: „Na radu foniatrů nejedl nic studeného. Pro něj bylo odřeknutí koncertu katastrofa.“

A co syrová vejce, o kterých se vypráví hotové legendy a i Karel Gott byl s jejich každodenním polykáním spojovaný? „Syrová vejce jsou absolutní mýtus. To nefungovalo, nefunguje a nespíš nikdy fungovat nebude,“ říká rozhodně zpěvačka Jitka Zelenková a vlastně v rozporu s tím, co dělal náš nejúspěšnější zlatý slavík tvrdí: „Naopak osvědčený recept jako první pomoc pro hlasivky je dobré pivo, nejlépe dobře vychlazené. To mám vyzkoušeno a můžu vřele doporučit!“ dodává s úsměvem Jitka Zelenková.

Britský národní ústav pro zdraví má jasno. „Pijte dostatek vody, ovocného džusu či šťáv. Hlasu naopak škodí čaj, káva, alkohol či Coca Cola.” A zároveň dodává další radu: „Lékařem předepsané pastilky cucejte pouze v případě, že cítíte bolest v krku. Otupění krku vzniklé cucáním těchto pastilek může váš hlas poškodit. Nemluvě o tom, že mentol má vysušující efekt.” Lektor zpěvu Lukáš Jindra zase tvrdí: „Alkohol nebo kouření hlasivkám nevadí tolik jako nedostatek spánku. To je pro ně to nejhorší. Pokud se někdo živí svým hlasem, měl by opravdu spát nejlépe 8 hodin denně, aby se stihly zregenerovat na další den plného vytížení.”

Inu, co člověk, to názor. A tak jsem si řekl, že tentokrát na mé rozhlasové pohovce hlas a hlasivky proberu s mými hosty a uvidím, co se dozvím od nich. Prvním bude lékařka Dana Popelářová, která coby foniatrička pomohla mnoha hercům a zavzpomíná, jaké to bylo, když zachránila představení s Petrem Nárožným a na dobře fungující hlas se zeptám i hlasatelky. Mým druhým hostem totiž bude elegantní a věčně usměvavá Marie Retková. Moc se na ně i na vás těším a jsem zvědavý, nakolik bude platit čínské přísloví: „Člověk, který má pravdu, nepotřebuje zvyšovat hlas.“

Další díl mého rozhlasového pořadu Na pohovce Jožky Kubáníka začíná jako obvykle v sobotu v 15.00 ve vysílání Českého rozhlasu Zlín, můžete si jej ale také poslechnout v podcastové aplikaci Můj rozhlas.

Jožka Kubáník

Jaké bude téma příštího pořadu a na které hosty se můžete těšit? To se dozvíte už příští středu ve Slováckém deníku, který vám mimo aktuální regionální zpravodajství pravidelně nabízí fejetony Jožky Kubáníka k jednotlivým pořadům.

autoři: Jožka Kubáník , Český rozhlas Zlín
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?