Zlínští vědci vyvíjejí robota, který usnadní pěstování rajčat v obřích sklenících
Rozezná poškozená rajčata a dokáže určit velikost a čas jejich sklizně. To jsou jen některé vlastnosti unikátního systému, který dokončují vědci z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.
V laboratořích Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně vzniká unikátní monitorovací systém na ochranu rajčat. BERABOT (BE – Bezdínek, RA – rajčata, BOT – robot) zkontroluje každé rajče ve velkoplošných sklenících, upozorní na potencionální škůdce, předpoví sklizeň a indentifikuje nedostatky v pracovních harmonogramech.
Inteligentní robotický systém vybavený kamerami bude projíždět celým skleníkem a pečlivě analyzovat jednotlivé rostliny. Začlenění virtuální reality a umělé inteligence do provozu by mělo rostlinolékařům výrazně ušetřit čas i peníze spojené s kontrolou rostlin. Vyvíjený systém totiž dokáže vyhodnotit celkový zdravotní stav rostlin, dostatek živin i vody a také včas upozornit na plíseň i potencionální škůdce.
„Právě teď intenzivně zdokonalujeme algoritmus na detekci nejčastějšího škůdce rajčat ve skleníku - molici. Dovedu si ale představit i následné rozšíření na mšice, svilušky, housenky atd.,“ říká rostlinolékař Václav Psota z Farmy Bezdínek.
V těchto dnech dostává Berabot v laboratořích zlínské univerzity svou reálnou podobu. Hotová je hlavní nosná konstrukce, na které společně pracují vědci, datoví analytici, designéři i agronomové s rostlinolékaři. Do své finální podoby by měl dospět během následujících čtyř let. První nasazení robota ve sklenících předpokládají autoři už v příštím roce.
Související
-
Vědci z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně vyvíjejí materiály, které by mohly nahradit lidskou tkáň
Náhradu lidských tkání vyvíjejí vědci ze zlínské univerzity Tomáše Bati. V budoucnu by vyvíjené materiály měly pomoci při léčení nemocí nervové soustavy nebo srdce.
-
Konopí má pozitivní vliv až na osm desítek různých diagnóz. Zjistili při výzkumech vědci ze Slušovic
Vědci z výzkumného ústavu Cannasan ve Slušovicích posuzují léčivé účinky konopí. Z jejich posledních výstupů vyplývá, že má pozitivní vliv na 80 různých diagnóz.
-
Ekologii naproti. Zlínští vědci vynalezli plastové misky, které se rychle rozloží
Vědci ze zlínské univerzity vynalezli chytrou misku. Jídlo se v ní dá bezpečně ohřívat v mikrovlnce. A na kompostu se za rok rozloží a nebude zatěžovat životní prostředí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.
Tomáš Vacek, vedoucí Programu celoplošné stanice


Komplet 3CD Vladana a Prasopes
Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.