Vědci z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně vyvíjejí materiály, které by mohly nahradit lidskou tkáň
Náhradu lidských tkání vyvíjejí vědci ze zlínské univerzity Tomáše Bati. V budoucnu by vyvíjené materiály měly pomoci při léčení nemocí nervové soustavy nebo srdce.
Oprava srdce nebo jiných poškozených orgánů umělou tkání, i to se může stát skutečností. Vědci z Centra polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně vyvíjejí materiály, které by mělo přijmout lidské tělo bez nebezpečných reakcí. Při svém bádání objevili například hydrogel vhodný pro přenos elektrických impulsů, který by se v budoucnu mohl uplatnit při výzkumu srdeční nebo nervové tkáně.
Přímo v laboratoři se na podrobnosti ptal redaktor Roman Verner.
Související
-
Sedm let příprav a už 20 let existence – to je Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Před 20 lety, k 1. lednu roku 2001, byla slavnostně zřízena Univerzita Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně.
-
Fenomén Slušovice, politika i vysoká škola – to vše bylo náplní pracovního života Františka Trnky
19. března slaví narozeniny František Trnka, v letošním roce už devadesáté. Český rozhlas Zlín proto připravil vzpomínkové povídání o tomto moudrém a inspirativním muži.
-
Konopí má pozitivní vliv až na osm desítek různých diagnóz. Zjistili při výzkumech vědci ze Slušovic
Vědci z výzkumného ústavu Cannasan ve Slušovicích posuzují léčivé účinky konopí. Z jejich posledních výstupů vyplývá, že má pozitivní vliv na 80 různých diagnóz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.