Vědci z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně vyvíjejí materiály, které by mohly nahradit lidskou tkáň

Náhradu lidských tkání vyvíjejí vědci ze zlínské univerzity Tomáše Bati. V budoucnu by  vyvíjené materiály měly pomoci při léčení nemocí nervové soustavy nebo srdce.

Oprava srdce nebo jiných poškozených orgánů umělou tkání, i to se může stát skutečností. Vědci z Centra polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně vyvíjejí materiály, které by mělo přijmout lidské tělo bez nebezpečných reakcí. Při svém bádání objevili například hydrogel vhodný pro přenos elektrických impulsů, který by se v budoucnu mohl uplatnit při výzkumu srdeční nebo nervové tkáně.

Přímo v laboratoři se na podrobnosti ptal redaktor Roman Verner.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.