Ekologii naproti. Zlínští vědci z UTB vynalezli plastové misky na potraviny, které se rychle rozloží
Vědci ze zlínské univerzity vynalezli chytrou misku. Jídlo se v ní dá bezpečně ohřívat v mikrovlnce. A na kompostu se za rok rozloží a nebude zatěžovat životní prostředí.
Potravinové misky z plastu, které se rozloží během velmi krátké doby, a nebudou tak zatěžovat životní prostředí. Na tom nyní intenzivně pracují vědci z Centra polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.
Udrží tvar i v mikrovlnné troubě
Vynález má ještě jednu výraznou přidanou hodnotu – plastové misky jsou odolné vůči vysokým teplotám, což není u těchto typů polylaktidových výrobků běžné. Udrží tak tvar, i když se naplní vroucí vodou či zahřejí v mikrovlnné troubě. Budou tak sloužit například jako krabičky na teplé pokrmy.
„Na vývoji těchto obalů spolupracujeme se společností Blatinie, která se zabývá rostlinnou a živočišnou výrobou a investuje právě do vývoje ekologických šetrných obalů. Od Technologické agentury České republiky jsme dostali na vývoj téměř dva a půl milionu korun,“ přibližuje Vladimír Sedlařík, rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a zároveň ředitel Centra polymerních systémů a hlavní řešitel projektu.
K výrobě misek používají vědci polymléčnou kyselinu, jinak také polylaktid. Ta se vyrábí převážně z vedlejších zemědělských produktů, které obsahují cukry. Tedy například z kukuřice nebo cukrové třtiny.
„Kyselina mléčná je poměrně dobře dostupná surovina, je levná a získává se z odpadních zemědělských produktů. Polymer z ní vyrobený splňuje veškeré normy a nařízení pro zdravotní nezávadnost a potravinářské použití. Navíc je biokompatibilní, šetrný k životnímu prostředí a šetří spotřebu neobnovitelných fosilních zdrojů, tím mám na mysli ropu,“ vysvětluje Petra Válková, vědkyně z Centra polymerních systémů, která na projektu pracuje.
Rozloží se v řádu měsíců
Takto vyrobená biomiska se pak rozloží v technickém kompostu v řádu několika měsíců – jejich doba rozkladu je totiž v porovnání s polymery na bázi ropy daleko kratší. Finálním produktem jejich rozkladu je oxid uhličitý a voda. Nebudou tak zatěžovat životní prostředí.
V současné době vědci dokončují testování materiálových vlastností misek. Vývoj bude hotov do konce tohoto roku, na trhu by se mohly objevit do dvou let.
Rozhovor s tvůrci nového obalu si můžete poslechnout ze záznamu.
Související
-
Při úpravách potoků uhyne přes třicet procent ryb, zjistili ochránci přírody v Beskydech
Výsledky jsou průlomové pro rybáře. Vyplývá z nich, že před zásahy do toku je vždy nutný záchranný odlov a přemístění ryb.
-
Dvojky a nuly netáhnou. Zájem o svatby v zajímavá únorová data je ve Zlínském kraj malý
Mezi páry, které plánují letos svatbu, není příliš velký zájem o zajímavá data s dvojkami a nulami. Ani svatba 22. 2. 2020 nebo 20. 2. 2020 netáhne.
-
Holešov získal nejstarší výtisk Šachova komentáře židovského práva
Holešov získal nejstarší výtisk komentáře židovského práva Šulchan aruchu od rabína Šacha. Kniha vyšla v roce 1663, tedy v roce, kdy holešovský rabín zemřel.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.