Ve zlínském Velkém kině padaly svého času rozsudky smrti

24. květen 2024

Ve dnech 22. až 26. května roku 1951 byli ve Velkém kině v tehdejším Gottwaldově před zraky dvou tisíc lidí souzeni a odsouzeni lidé v vykonstruovaných procesech. Pro 4 z nich to byly rozsudky smrti.

V květnových dnech roku 1951 se ve Velkém kině ve Zlíně, tehdejším Gottwaldově, konal jeden ze soudních procesů se členy protikomunistického odboje. Šlo především o skupinu Hory hostýnské. Obvinění byli k procesu svážení po krutých výsleších a mučení z věznice v Brně i z nechvalně známé věznice v Uherském Hradišti.

Čtěte také

Několikadenní vykonstruovaný proces za účasti veřejnosti začal 22. května, trval do 26. května, a přinesl i několik rozsudků smrti. Bylo v něm souzeno 25 lidí, čemuž přihlíželo až 2000 pozvaných.

Jaké bylo pozadí těchto událostí? Kdo byli členové skupiny Hory hostýnské? A proč se proces konal právě ve Velkém kině ve Zlíně? O podrobnostech politického procesu s odbojáři se dozvíte v rozhovoru redaktorky Českého rozhlasu Zlín Markéty Macháčkové s publicistou Jaroslavem Pospíšilem.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.