Nemocnice v Uherském Hradišti slaví sto let. Vznikla v době první světové války jako vojenský sanitní tábor a infekční stanice

23. květen 2024

S historičkou Blankou Rašticovou nabízíme procházku historií Uherskohradišťské nemocnice.

Péče o nemocné a raněné má v Uherském Hradišti dlouhou tradici. Od 14. století fungoval ve městě špitál s kaplí svaté Alžběty v dnešní Vodní ulici, na konci 19. století se začalo jednat o zřízení řádné městské nemocnice. Základ dnešní nemocnici položily domy se zdravotnickou péčí vzniklé za první světové války a Uherskohradišťská nemocnice zahájila svůj provoz 15. ledna 1924.

V rozhovoru s historičkou Blankou Rašticovou nabízíme procházku časem i areálem nemocnice a připomeneme i významné osobnosti, které jsou s nemocnicí spojeny.

V hlavní budově Slováckého muzea v Uherském Hradišti je také k vidění až do 7. července výstava 100letí nemocnice v Uherském Hradišti. Zachycuje stoletou historii Uherskohradišťské nemocnice od jejího vzniku v roce 1924, zakládání jednotlivých oddělení, stavbu pavilonů a významné osobnosti až po nemocnici v době covidu. Texty doplňují desítky dobových fotografií a historických předmětů z pozůstalosti MUDr. Karla Masaříka i přímo z nemocnice.

Spustit audio

Související