Záhlinický pivovar a sladovna: Tradice a řemeslo od roku 1895, dnes i světový unikát při výrobě sladu

10. červen 2024

Záhlinice na Kroměřížsku se pyšní jedním unikátem. V tamní sladovně zpracovávají ječmen už 125 let tradiční humnovou technologií. A jako jediní na světě vyrábějí touto metodou všechny druhy sladu.

Tušíte, co je to vidrování, maltomobil nebo humnová technologie? Všechny tyto pojmy používají ve sladovně v Záhlinicích na Kroměřížsku. V roce 1895 tam skupina akcionářů nechala vystavět pivovar a o čtyři roky později také sladovnu. Ta vyrábí slad klasickou humnovou technologií dodnes a nejenom tím patří ke světovému unikátu.

Do záhlinické sladovny se vydala naše redaktorka Českého rozhlasu Zlín Silvie Pospíšilová, můžeme vám tak nabídnout reportáž i fotografie:

Tento článek je součástí seriálu reportáží Českého rozhlasu Zlín KOŘENY. Všechny jeho díly najdete ZDE.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.