Muž, který naučil Broďany pít místo slivovice pivo. Poznejte Františka Janáčka, zakladatele pivovaru Janáček
Janáček byl rozený podnikatel. Neustále cestoval, byl v Rusku, Švédsku a dalších evropských státech.
František Bedřich Janáček se narodil se do rodiny hostinského v Ransku na Vysočině jako jedno z devíti dětí. To ho zřejmě přivedlo na cestu pivovarského řemesla.
Uherský Brod, Komňa, Nivnice nebo někde na cestě? Víme, kdy se Komenský narodil, nevíme ale kde

Muzea, školy, náměstí, parky, ulice, sochy, časopisy, konference, dokonce i typ písma nebo anketa o nejoblíbenějšího učitele. To vše vzniklo nebo bylo pojmenováno z úcty k učiteli národů Janu Amosi Komenskému.
Byl sládkem ve Zlíně, v Napajedlích a pak také v Berlíně, kde nasbíral cenné zkušenosti. Ty zúročil, když si pronajal panský pivovar v Uherském Brodě.
A neshody s majitelem pivovaru Albrechtem Kaunicem Janáčka přivedly k myšlence na stavbu vlastního pivovaru. Ten založil v roce 1894 a za rok zahájil výrobu piva.
„Bylo to v kraji, který byl přímo zamořen pitím pálenky a kořalky. Pivo tu pil málokdo. Byla to odvaha, vytlačit letitý zvyk pití “gořale“ a nahradit jej jiskřícím darem úrodných polí – pivem,“ píše se na stránkách města Uherský Brod.
„Musel být velmi zdatný pivovarníkem, zavedl novou recepturu, vyráběl ho jinak,“ vysvětluje historik Radek Tomeček.
Podle něj se František Bedřich Janáček zapojil i do obecní politiky, stál i založení Městské spořitelny Královského města Uherský Brod.
Janáček postupně zapojil do řízení pivovaru své syny. Ve třicátých letech se v Uherském Brodě vařilo až padesát hektolitrů piva. Úpadek pivovaru začal v roce 1948 po znárodnění komunisty.
Související
-
Ulita. Rozhlasový dokument o konci alternativní kavárny v Uherském Brodě
„Kdyby Bůh chodil na kafe, tak chodí do Ulity,“ píše v hodnocení kavárny Ulité Kafé na Facebooku uživatel Delikt Bojkovský. Kavárna je od 1. ledna 2018 zavřená.
-
Ne komunismu. Z klíčů, které lidé darovali v Uherském Brodě, je vlajka pod dohledem Komenského
Svobodu si vážíme, když ji nemáme, řekl při odhalení památníku 17. listopadu v Uherském Brodě Stanislav Zajíček, který byl jednou z hlavních postav listopadových událostí.
-
Kostely, hradby i Dům kultury ve stylu brutalismu. To vše je Uherský Brod
Uherský Brod je město v okrese Uherské Hradiště, leží na řece Olšavě a žije v něm přibližně 17 tisíc obyvatel.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.