Šikmou věž nenajdete jen v Pise, ale i v Uherském Hradišti

V dalším putování za záhadami a tajemstvími Zlínského kraje se dozvíte, že Uherské Hradiště stálo původně na ostrově a má, podobně jako v Pise, šikmou věž.

V Uherském Hradišti mají dvě velká náměstí – Masarykovo a Mariánské. Byla vybudována už při založení města ve 13. století. Založili ho totiž společně český král Přemysl Otakar II. a velehradský klášter. A jak osadníci z královských Kunovic, tak i ti z klášterního Veligradu chtěli mít své náměstí.

Obě náměstí spojuje Prostřední ulice, jejíž dominantou je Stará radnice. Zajímavostí je, že věž této radnice je šikmá. Od své osy se vychyluje o 72 cm, říká se jí proto občas „slovácká Pisa“. Proč? A proč mají uprostřed Uherského Hradiště ulice názvy Na Splávku, Na Stavidle nebo Mlýnská, když blízko nich žádná řeka ani potok nejsou?

Na vyřešení všech těchto záhad si redaktorka Českého rozhlasu Zlín Markéta Macháčková a specialista na cestovní ruch Zdeněk Urbanovský přizvali historičku Blanku Rašticovou.

Poslechněte si další díl cyklu Záhady a tajemství Zlínského kraje.

Seriál Záhady a tajemství Zlínského kraje můžete poslouchat i v podcastech na mujRozhlas, Spotify, Apple iTunes nebo Seznam.

Všechny díly pořadu pak najdete také ZDE.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.