Šikmou věž nenajdete jen v Pise, ale i v Uherském Hradišti
V dalším putování za záhadami a tajemstvími Zlínského kraje se dozvíte, že Uherské Hradiště stálo původně na ostrově a má, podobně jako v Pise, šikmou věž.
V Uherském Hradišti mají dvě velká náměstí – Masarykovo a Mariánské. Byla vybudována už při založení města ve 13. století. Založili ho totiž společně český král Přemysl Otakar II. a velehradský klášter. A jak osadníci z královských Kunovic, tak i ti z klášterního Veligradu chtěli mít své náměstí.
Obě náměstí spojuje Prostřední ulice, jejíž dominantou je Stará radnice. Zajímavostí je, že věž této radnice je šikmá. Od své osy se vychyluje o 72 cm, říká se jí proto občas „slovácká Pisa“. Proč? A proč mají uprostřed Uherského Hradiště ulice názvy Na Splávku, Na Stavidle nebo Mlýnská, když blízko nich žádná řeka ani potok nejsou?
Na vyřešení všech těchto záhad si redaktorka Českého rozhlasu Zlín Markéta Macháčková a specialista na cestovní ruch Zdeněk Urbanovský přizvali historičku Blanku Rašticovou.
Poslechněte si další díl cyklu Záhady a tajemství Zlínského kraje.
Seriál Záhady a tajemství Zlínského kraje můžete poslouchat i v podcastech na mujRozhlas, Spotify, Apple iTunes nebo Seznam.
Všechny díly pořadu pak najdete také ZDE.
Související
-
V Uherském Hradišti došlo v roce 1969 k nevídané události. V centru města přesunuli kapli
6. ledna 1969 došlo v Uherském Hradišti k události, která v tehdejším Československu neměla obdoby. Byla přesunuta budova kaple svatého Šebestiána v centru města.
-
Nemocnice v Uherském Hradišti slaví sto let. Vznikla za 1. světové války jako vojenský sanitní tábor
S historičkou Blankou Rašticovou nabízíme procházku historií Uherskohradišťské nemocnice.
-
První veslařský klub na našem území vznikl v 19. století v Uherském Hradišti
V Uherském Hradišti na břehu řeky Moravy vznikl v roce 1863 první veslařský klub na českém území. V jeho tradici doteď pokračuje Veslařský klub Morávia.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.