Velehradský klášter byl místem velmi krutých událostí. Husité tu upálili pět mnichů, ostatní unikli tajnými chodbami
Zveme vás do časů, kdy na východě Moravy řádili husité a jejich náporu v lednových dnech roku 1421 podlehl i velehradský klášter a jeho tehdejší obyvatelé, cisterciáčtí mniši.
Farnost Velehrad na východním úpatí Chřibů je významným poutním místem Moravy. Její součástí je i klášter, který býval sídlem cisterciáckého řádu. Byl založen na počátku 13. století a je tak nejstarším cisterciáckým klášterem na Moravě.
V roce 1421 byl velehradský klášter svědkem tragických událostí. Vtrhli sem husité, kteří ho zpustošili a čtyři mnichy a opata upálili. Poničili i kostel a bohužel zapálili i velehradskou knihovnou plnou středověkých rukopisů.
Tragická událost je ve Velehradě znázorněna na čestném místě u Vítězného oblouku výjevem mučednické smrti pětice cisterciáků, kteří nestačili utéct a byli upáleni na stupních oltáře 12. ledna 1421.
Bylo to první vojenský útok husitů na mnichy. Považovali totiž velehradský klášter za místo hříchu, a jako bohatý klášter, i když samotní mniši zřejmě žili chudě a zachovávali řeholní život, byl právě proto jejich cílem. Šokující zpráva o jeho poničení a smrti mnichů pak kolovala Českým královstvím a pohnula mnichy ostatních klášterů, aby je v dostatečném předstihu před nájezdy husitů vyklidili. U jiných klášterů proto k tak krutým událostem nedošlo.
Pokud se ale vrátíme k tragickým událostem roku 1421, většina mnichů velehradského kláštera se při útoku husitů zachránila, a to díky tajným únikovým chodbám. Víme dnes, kudy tyto chodby vedly? A kdo vlastně byli cisterciáci a jak žili?
Po tom na Velehradě spolu s Petrem Hudcem z Národního památkového ústavu v Kroměříži pátrala redaktorka Markéta Macháčková a odborník na cestovní ruch Zdeněk Ubranovský.
Velehrad
Velehrad je farností olomoucké arcidiecéze. Farnost zahrnuje obce Velehrad, Modrá, Salaš a Tupesy, její chloubou je barokní bazilika (postavená na románských základech) s přilehlými budovami bývalého cisterciáckého kláštera. Ta byla i s přilehlými budovami a areálem v dubnu 2008 prohlášena za národní kulturní památku.
V prostorách bývalého kláštera nyní funguje čtyřleté arcibiskupské gymnázium s názvem Stojanovo gymnázium Velehrad s vlastním internátem.
Seriál Záhady a tajemství Zlínského kraje můžete poslouchat i v podcastech na mujRozhlas, Spotify, Apple iTunes nebo Seznam.
Všechny díly pořadu pak najdete také ZDE.
Související
-
Papež Jan Pavel II. ocenil baziliku na Velehradě zlatou růží, najdete ji v podzemí
V reportáži vás vezmeme do podzemí Baziliky nanebevzetí Panny Marie a svatých Cyrila a Metoděje na Velehradě a prozradíme, jaká tajemství skrývá.
-
Novým olomouckým arcibiskupem je rodák ze Strání na Uherskobrodsku Josef Nuzík
Papež František jmenoval novým olomouckým arcibiskupem Josefa Nuzíka, administrátora olomoucké arcidiecéze.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.